Kamion vjel na trhy v Berlíně a zabil 12 lidí. Útočník je zřejmě stále na útěku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 12. 2016 20:58) - Aktuality autor: roj

Nákladní auto, kterým řidič v pondělí večer na vánočním trhu v Berlíně usmrtil dvanáct a zranil téměř padesátku lidí, vjelo podle policie do davu úmyslně a jde tedy o teroristický útok. Policie po útoku zadržela 23letého uprchlíka z Pákistánu, pro nedostatek důkazů ho ale v úterý večer propustila. Skutečný útočník je tak stále na útěku a ozbrojený. K atentátu se přihlásil Islámský stát.

Kamion usmrtil na vánočním trhu v Berlíně 12 lidí

Kamion usmrtil na vánočním trhu v Berlíně 12 lidí,zdroj: Profimedia.cz

"Už nemáme žádné pochyby, že hrozivé události včerejšího (pondělního) večera byly útokem," řekl německý ministr vnitra Thomas de Maiziére na tiskové konferenci v Berlíně po jednání bezpečnostní rady. "Nákladní vůz byl záměrně nasměrován do lidí, kteří chtěli na vánočním trhu strávit klidný a příjemný večer," poznamenal. "Byl to brutální atentát," prohlásil.

Podobně jako předtím kancléřka Angela Merkelová, která vychází z toho, že šlo o teroristický útok, vyzval ministr vnitra spoluobčany, aby neměnili svůj životní styl. "Nenechme si náš život určovat strachem," nechal se slyšet. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že je správné, aby v úterý zůstaly berlínské vánoční trhy zavřené. V ostatních městech by podle něj měly pokračovat.

K útoku se přihlásilo hnutí Islámský stát. Ten se ale obvykle hlásí k odpovědnosti za všechny teroristické činy, které atentátníci na Západě provedou. "Vykonavatelem operace v Berlíně je voják Islámského státu, který jednal v reakci na výzvy k útokům na občany křižácké koalice," uvedlo hnutí v prohlášení zveřejněném agenturou Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají. Jméno útočníka ale IS nezveřejnil.

Nákladní vůz s polskou poznávací značkou, v němž byli podle policie dva lidé, vjel v pondělí kolem 20:00 na vánoční trh na náměstí u symbolu západní části Berlína - Pamětního kostela císaře Viléma. Tržištěm projel vůz vysokou rychlostí v délce asi 50 až 80 metrů. Podle listu Die Welt vjel nákladní vůz do davu s vypnutými světly.

Nejvyšší státní zástupce Peter Frank v úterý hovořil o dvanácti mrtvých a 30 těžce zraněných. Tomu v podstatě odpovídají i aktuální čísla berlínských hasičů, podle nichž zůstává v nemocnicích 15 lidí, kteří jsou v ohrožení života. Těžké zranění utrpělo i dalších 14 osob.

Zadržený muž zřejmě není pachatelem

Zhruba dva kilometry od místa útoku policie zadržela muže z Pákistánu, který do země přicestoval jako uprchlík koncem minulého roku. Třiadvacetiletý Pákistánec při výslechu podíl na činu odmítal. Nejvyšší státní zástupce Peter Frank na odpolední tiskové konferenci připustil, že skutečný pachatel může být stále na útěku.

Frankův úřad večer oznámil, že se muže rozhodl propustit, neboť proti němu nemá dostatek důkazů. Muž byl zadržen krátce po atentátu na základě tipu svědka. Ten řekl, že viděl útočníka utéct od kamionu a že se ho snažil pronásledovat, jeho stopu ale ztratil, poznamenala agentura AP. Popis útočníka odpovídal na zadrženého Pákistánce.

Střelnou zbraň, která usmrtila polského spolujezdce v kamionu, zatím policie nenašla. Podle serveru Spiegel Online nenašla ani stopy po střelném prachu na těle podezřelého, které by ukazovaly na to, že Poláka, kterého policisté našli mrtvého v kabině, zastřelil on.

Šéf Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Holger Münch řekl, že zadržený Pákistánec se již dříve dostal do policejní evidence. Povahu deliktu neupřesnil, uvedl jen, že to nebylo v souvislosti se zbraněmi a ani kvůli možným kontaktům na radikální islámské kruhy. "Nebyl hodnocen jako násilník," řekl Münch.

Policie v noci na úterý podnikla razii v hangárech bývalého letiště Tempelhof, kde jsou ubytování uprchlíci a kde byl pravděpodobný útočník hlášený. Vyslechla čtyři lidi, nikdo ale nebyl zatčený.

Ukradený polský kamion

Nákladní vůz, který na vánoční trh vjel, patřil polské spediční firmě. Majitel společnosti Ariel Žurawski neměl o řidiči, který byl jeho bratranec, zprávy od pondělního brzkého odpoledne. 

Uvedl, že německé úřady ho požádaly o identifikaci zabitého z fotografie. Mrtvým mužem je podle něj Lukasz Urban. "Obličej měl celý nateklý a zakrvácený. Bylo zcela očividné, že bojoval o život," dodal Žurawski. Vyloučil, že by se muž mohl nějak na teroristické akci podílet. Urbana sama policie nepovažuje za spolupachatele, ale jako za jednu z obětí.

Zaměstnanec přepravní firmy Lukasz Wonsik, který analyzoval údaje z GPS vozidla, dříve zpravodajskému webu money.pl řekl, že kamion se kdosi několikrát neúspěšně pokoušel rozjet o několik hodin dříve, než došlo k útoku. V té době už přepravní firma neměla kontakt s řidičem, jehož mrtvolu později nalezla policie v kabině.

"Vypadá to, jako by se s tím autem někdo zkoušel naučit jezdit. Měl problémy s jeho uvedením do chodu," řekl Wonsik.

V Česku nebezpečí útoku nehrozí

Podle českého ministra vnitra Milana Chovance nehrozí v Česku v současné době zvýšené nebezpečí teroristického útoku. Zpravodajská skupina se shodla na zachování prvního stupně ohrožení terorismem. Policie přesto zvýšila bezpečnostní opatření v Praze a na dalších místech v zemi. 

Podle Chovance policie vytipovala zhruba 40 akcí, kterým bude věnovat mimořádná pozornost. Pokud nenastane nic mimořádného, nasazení policistů by mohlo být ukončeno v prvním lednovém týdnu.

"Policie bude během Vánoc, Silvestra a Nového roku masivně přítomna na místech, kde dochází k větší koncentraci lidí," uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Situaci budou podle premiéra bezpečnostní složky nadále vyhodnocovat, čekají i na další postup vyšetřování v Německu.

Útok proti kulturní identitě Evropy

Zločin už odsoudila a v souvislosti s ním kondolovala řada mezinárodních činitelů, včetně prezidentů Spojených států a Ruska. Barrack Obama v telefonátu s Merkelovou vyjádřil účast a ujistil ji podporou. Vladimir Putin v telegramu událost označil za zločin šokující "surovým cynismem".

Soustrast pozůstalým, solidaritu německé vládě a lítost nad zmařenými lidskými životy vyjádřil také český premiér Bohuslav Sobotka. Slovenský premiér Robert Fico označil pondělní masakr v Berlíně za útok proti kulturní identitě Evropy.

"Tak jako miliony lidí jsem zděšena, otřesena a hluboce zasažena tím, co se včera večer (v pondělí) stalo na berlínském náměstí Breitscheidplatz," uvedla v úterním prohlášení Merkelová. "Je toho ještě mnoho, co o činu nevíme s potřebnou jistotou, ale musíme na základě současných informací vycházet z toho, že šlo o teroristický čin," podotkla.

"Vím, že by pro nás všechny bylo těžko snesitelné, kdyby se potvrdilo, že čin spáchal člověk, který v Německu hledal ochranu a azyl," řekla rovněž kancléřka.

Tagy: Německo zahraničí teroristický útok terorismus a násilí útok v adventním Berlíně

Zdroje: ČTK