Policie pátrá kvůli útoku po mladém Tunisanovi. Polský řidič zřejmě zabránil větší katastrofě

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 12. 2016 09:33) - Aktuality autor: roj

Německá policie má v souvislosti s pondělním útokem na berlínském vánočním trhu nového podezřelého. Pátrá po 24letém Tunisanovi Anisovi Amrim, na kterého ukazují stopy nalezené v kamionu. Za informace vedoucí k jeho dopadení vypsala odměnu 100 tisíc eur. Deník Bild mezitím zveřejnil, že atentátník polského řidiče zastřelil až po masakru. Je tedy možné, že Polák zabránil ještě větší katastrofě. 

Fotografie Anise Amriho, který je podle německých médií atentátníkem z Berlína

Fotografie Anise Amriho, který je podle německých médií atentátníkem z Berlína,zdroj: Profimedia.cz

Ministr vnitra de Maizière ve středu potvrdil, že policie o půlnoci vyhlásila pátrání po novém podezřelém. Je jím 24letý Tunisan Anis Amri, za informace vedoucí k jeho dopadení nabízí Německo 100 tisíc eur. 

V dokumentu, kterým Spolkový kriminální úřad (BKA) formálně zahájil veřejné pátrání, se uvádí, že Amri je 178 centimetrů vysoký a váží 75 kilogramů. Oči má hnědé a vlasy černé. Prokuratura zároveň varuje, že podezřelý může být ozbrojen a nebezpečný.

Během středy policisté prohledali všechny nemocnice v Berlíně a Braniborsku, protože jsou přesvědčeni, že pachatel pondělního útoku je zraněn.

Podezřelý Tunisan byl podle serveru deníku Bild policii znám jako muž, který může představovat nebezpečí. Televize ARD mluví o napojení na salafisty na západě spolkové republiky. Právě v západoněmecké spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko byl vystaven dokument, který policie našla. Má jít o dokument, který Tunisanovi umožňoval v Německu zůstat.

Dokument uvádí, že používal šest identit a uváděl tři národnosti, vedle té tuniské to byla ještě egyptská a libanonská. 

Zamítnutá žádost o azyl, ale neúspěšné pokusy o vyhoštění

Reuters s odvoláním na justiční zdroje uvedl, že Amriho letos německé úřady sledovaly, neboť ho podezřívaly z přípravy loupeže, při které chtěl získat peníze na nákup automatické zbraně k možnému útoku. Zmíněný zdroj, který tak potvrdil obdobné informace deníku Bild, dodal, že sledování bylo pro nedostatek důkazů zastaveno.

Server listu Tagesspiegel s odvoláním na bezpečnostní zdroje ale napsal, že se Tunisana německé úřady několikrát neúspěšně pokusily poslat zpět do jeho vlasti. Jeho žádost o azyl z loňského léta byla totiž zamítnuta.

Podle deníku Süddeutsche Zeitung (SZ) užíval podezřelý Tunisan nejméně osm různých identit. V roce 2012 přišel do Itálie, o tři roky později do Německa, kde požádal o azyl. Zdržoval se v Berlíně a v Severním Porýní-Vestfálsku. K pobytu byl nahlášen v ubytovně pro žadatele o azyl ve městě Emmerich am Rhein, jehož katastr hraničí s Nizozemskem.

Kontakt s "hlavním německým islamistou"

Udržoval prý kontakt s radikálním kazatelem Ahmadem Abdalazízem A., známým jako abú Valá, kterého německá policie zadržela v listopadu. Podle SZ policisté kazatele považují za "číslo jedna Islámského státu v Německu". Hledaný Tunisan se podle policejního zdroje SZ pokusil také získat střelnou zbraň. Policie muži údajně odposlouchávala telefon, v prosinci jí ale zmizel.

Tuniská policie mezitím podle místního listu Aš-Šurúk vyslechla Amriho rodinu. Ta vypověděla, že s ním nebyla v pravidelném kontaktu od doby, co vlast na konci roku 2010 během protivládních nepokojů opustil. Aš-Šurúk uvedl, že Amriho příbuzní žijí v chudých poměrech v severní provincii Kajruván, která je považována za salafistickou baštu.

Nová informace o identifikaci Tunisana do jisté míry vysvětluje optimismus, který dávají najevo zástupci policie. Ti věří, že se pachatele podaří brzy dopadnout.

Už v pondělí zatkla policie podezřelého Pákistánce, nakonec ho ale propustila, neboť se ukázalo, že pachatelem činu nebyl. Při útoku zemřelo 12 lidí, desítky dalších jsou zraněny.

Polský řidič byl hrdina?

Pitva polského řidiče, který je braný jako jedna ze 12 obětí, přinesla nové skutečnosti. Nejčtenější německý deník Bild uvedl, že sedmatřicetiletý Polák Lukasz U. byl malorážní zbraní zastřelen, až když se kamion po průjezdu částí vánočního trhu zastavil.

profimedia-0309153836

Majitel přepravní společnosti Ariel Zurawski ukazuje snímek svého bratrance, kterého atentátník podle pitvy zastřelil až po masakru a který možná zachránil životy dalších lidí v centru Berlína,zdroj:Profimedia.cz

Dosud se spekulovalo, že zemřel dříve, možná již v momentě, kdy pachatel kamion zcizil. Na těle polského řidiče se našly také rány nožem, z čehož vyšetřovatelé usuzují, že v kabině kamionu se zápasilo.

Podle Bildu je možné, že Lukasz U. sedící na místě spolujezdce v poslední chvíli stočil volant nákladního vozu, aby na trhu nepřejel ještě více lidí. Kamion trhem neprojel přímo, ale po 60 až 80 metrech skončil na silnici vedoucí po jeho okraji.

Tagy: Německo zahraničí teroristický útok terorismus a násilí útok v adventním Berlíně

Zdroje: ČTK