USA čelí v Sýrii kritice kvůli destabilizaci země a pomáhání teroristům

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Rusko a Turecko kritizují americké angažmá v Sýrii. Podle Kremlu Spojené státy nepomáhají stabilizovat situaci v zemi. Turecké ministerstvo zahraničí obvinilo Washington ze zadržování jejich armády, což pomáhá odložit boj proti bojovníkům Islámského státu. Situace v Sýrii kvůli různým střetům v současné době eskaluje a podle OSN zažívají místní nejhorší boje od začátku konfliktu.

Turecký konvoj, který směřuje do severní Sýrie

Turecký konvoj, který směřuje do severní Sýrie,zdroj: Profimedia

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před novináři řekl, že americká pomoc při stabilizaci situace v Sýrii je nedostatečná. Náměstek ruského ministerstva zahraničí Michail Bogdanov počítá s tím, že by se v březnu mohli kvůli Sýrii sejít ministři zahraničí Ruska, Turecka a Íránu, tedy skupina, která už o Sýrii jednala několikrát v kazašské Astaně.

Bogdanov také varoval před stupňováním konfliktu zapojením Izraele. Izraelské letectvo v sobotu podniklo nálety na íránské a syrské armádní cíle v Sýrii kvůli tomu, že podle něj Íránci ze základny v Sýrii vypustili nad Izrael bezpilotní letadlo. Izraelská armáda je sestřelila, ale sama také přišla při syrské protiletecké palbě o stíhací letadlo F-16.

Americko-turecké vztahy jsou v krizi

Spojené státy mají na severu Sýrie asi 2000 vojáků. Jsou poblíž oblasti, kde turecká armáda od ledna bojuje proti syrským kurdským milicím YPG, jež Američané považují za spojence v boji proti IS, Turci za teroristy. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes prohlásil, že američtí vojáci záměrně zdržují postup proti IS, aby nemuseli přerušit své vztahy s kurdskými bojovníky, jak je žádala Ankara.

Podle Çavuşoglua nezasahují Američané v některých oblastech, i když vědí, že tam jsou bojovníci IS. Vztahy Turecka a USA jsou podle ministra v "kritické fázi" a obnova důvěry je možná jen prostřednictvím konkrétních kroků ze strany USA.

Očekává se, že toto téma bude předmětem jednání amerického ministra zahraničí Rexe Tillersona, který v Turecku na sklonku týdne ukončí svou nynější návštěvu regionu.

OSN žádá humanitární příměří

Koordinátor humanitárních operací OSN v Sýrii Alí Zaatarí dnes vydal prohlášení, v němž napsal, že se situace v Sýrii od 6. února, kdy OSN vyzvala ke klidu zbraní, nepřestává zhoršovat. Odehrávají se tam podle něj jedny z nejtěžších bojů od začátku konfliktu. "Jsou zprávy o stovkách mrtvých a zraněných civilistů, hromadných přesunech lidí a ničení civilní infrastruktury, a to i zdravotnických zařízení," stojí v prohlášení.

OSN 6. února požádala o vyhlášení humanitárního příměří, které umožní dopravit do Sýrie pomoc. Podle OSN zahynulo v bojích v Idlibu a ve východní Ghútě minulý týden 230 civilistů a mnohé z útoků lze považovat za válečné zločiny. Na evakuaci ve východní Ghútě čeká 700 pacientů, sdělila Elizabeth Hoffová ze Světové zdravotnické organizace (WHO).

Mluvčí Evropské komise vyzvala bojující strany a jejich místní spojence k umírněnosti a zabránění dalšímu stupňování násilí. Reagovala na víkendový incident, při němž se do bojů vložil také Izrael. A to kvůli bezpilotnímu letounu, který nad jeho území ze Sýrie vyslali íránští spojenci tamního režimu.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí Turecko Spojené státy americké

Zdroje: ČTK