V Sýrii začínají znovu fungovat místní pivovary. I díky Čechům

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Po "válečné přestávce" začínají v Sýrii opět vznikat pivovary. Kromě obnovy těch, které musely kvůli bojům zavřít, vznikají i nové. Pivo vaří výhradně z českých surovin a s jeho výrobou jim pomáhají čeští odborníci.

V Sýrii se obnovuje výroba piva

V Sýrii se obnovuje výroba piva,zdroj: Profimedia.cz

V Sýrii byly dva pivovary a oba zavřely své brány v roce 2011, když začaly boje. Současné zklidnění situace ale přimělo soukromé podnikatele k obnově provozu.

V uličce damašského centra, jíž se říká ulice barů, nabízejí bíle oděné dívky kolemjdoucím zdarma pivo Afamia, což je jedna z nových místních značek. Majitel baru abú George Ghasan říká, že lidé na takovou nabídku pohlížejí vstřícně, protože touží po domácím pivu. Sám pobíhá za zvuku ohlušující hudby mezi stoly a nabízí oříšky, které k ochutnávce tradičně patří.

"Jsem tady 20 let a po domácím pivu je velká poptávka," říká jednašedesátiletý Ghasan.

Do roku 2011 byly na trhu dvě značky. V provincii Damašek se vyráběla značka Barada, v Halabu (Aleppu) pak značka Aš-Šark. Zatímco druhý pivovar za války zavřel, první byl zničen při bombardování povstalců. Pivovar Afamia u Damašku byl otevřen v roce 2010, ale záhy musel skončit. Výroba byla obnovena koncem letošního léta a produkce už se nyní rozváží do několika provincií. Pivo této značky se pije od Tartúsu přes Damašek po Homs.

České suroviny díky diplomatickým vztahům

Sabbáh Chaddúr, který dohlíží na rozdělování piv k degustaci, se obával, že už syrské pivo neochutná. Doufá, že se Afamia stane "největším pivovarem v oblasti". Pivo se vyrábí také v Libanonu a Egyptě.

Na Sýrii jsou uvaleny ekonomické sankce. Vše, co k výrobě piva patří - ječmen, chmel, lahve, etikety i odborníci - pochází z Česka, které jako jedna z mála zemí nepřerušilo se Sýrií diplomatické styky. "České velvyslanectví zůstalo otevřené, takže kontakt je snazší," říká Básil Abbás, který řídí další pivovar Arados.

Tento pivovar v provincii Tartús se ještě buduje. Lahve určené ke sterilizaci se posouvají po elektrickém pásu. Než budou zabaleny, dostanou nálepku s názvem Arados, což je středomořský ostrov ležící proti přístavu Tartús.

Reklama na alkohol je zakázaná

Sedmatřicetiletý Abbás žil v minulosti v České republice a pivovar otevřel s pomocí syrských podnikatelů. "Všechny suroviny jsou české a nevztahují se na ně sankce. Dovážejí se do přístavu Latákíja", říká Abbás, oblečený stejně jako ostatní zaměstnanci do modré pracovní uniformy. Pivo Arados je na syrském trhu od léta a chuťově má nejblíže k české plzni.

Jelikož se výroba teprve rozbíhá, nikdo nebyl ochoten mluvit o výši prodeje. Pivo Arados se prodává za 435 syrských liber (asi 22 Kč), zatímco zahraničí značky za 600 liber.

Abbás připomíná, že není lehké propagovat pivo v zemi, kde je reklama alkoholu zakázaná. "Ale nejde jenom o zisk. Pivo je také důkazem, že Sýrie není jen zemí extremismu," řekl Abbás.

Tagy: Sýrie zahraničí pivovar zajímavosti a kuriozity kulinářství a gastronomie

Zdroje: ČTK,AFP