Trumpovi lidé byli během kampaně ve styku s ruskými agenty, napsal americký list

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Členové volebního týmu Donalda Trumpa byli během loňské prezidentské kampaně v kontaktu s představiteli ruských tajných služeb a ruské vlády. Dokládají to nahrávky telefonních hovorů, o nichž informuje deník The New York Times. Moskva takové kontakty popírá, Trump zprávu označil za konspiraci prolhaných médií.

Práci Trumpovi hned od nástupu do prezidentské funkce ztěžují mimo jiné i spekulace kolem jeho vztahů s Ruskem

Práci Trumpovi hned od nástupu do prezidentské funkce ztěžují mimo jiné i spekulace kolem jeho vztahů s Ruskem,zdroj: Profimedia.cz

Podle New York Times se Rusové spojili mimo jiné s Paulem Manafortem, volebním manažerem Trumpovy kampaně, který loni v srpnu na svou funkci rezignoval kvůli obviněním, že pobíral peníze od bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. Manafort, který se věnuje politickému poradenství a v tomto oboru také působil v letech 2007 až 2012 na Ukrajině, odmítl, že by vědomě s představiteli ruských tajných služeb hovořil.

Aféru kolem vlivu ruských tajných agentů na twitteru komentoval i Trump. "Nesmysl o ruských vazbách je jen pokusem zakrýt mnoho chyb, kterých se Hillary Clintonová dopustila během své prohrané kampaně," napsal prezident.

Viníky našel také na mediální scéně, zejména ve vysílání televizních stanic MSNBC a CNN. "Prolhaná média se mohou zbláznit ze svých konspiračních teorií a ze slepé nenávisti. Na MSNBC a CNN se nelze dívat, televize Fox je skvělá!" pochválil Trump konzervativní televizní kanál, který je majetkem jeho stoupence Ruperta Murdocha. 

Kontakty svých agentů se štábem Donalda Trumpa popřela i ruská rozvědka SVR, která obvykle podobné diskuse nekomentuje. Mluvčí SVR v rozhovoru s označil tvrzení newyorského deníku za "výmysl prezentovaný bez důkazů". Také kremelský mluvčí Dmitrij Peskov upozornil, že zpráva není založena na faktech. "Nevěřme novinovým zprávám bez zřejmého zdroje a se směšnými odkazy," řekl Peskov.

Zdroje New York Times žádná další konkrétní jména neuvedly. Šlo ale podle nich nejen o členy Trumpova volebního štábu, ale také o další osoby z okolí současného amerického prezidenta.

Americké tajné služby a vyšetřovatelé odhalili kontakty členů Trumpovy kampaně s Rusy zhruba ve stejné době, kdy narazily na důkazy o snaze Moskvy ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb hackerskými útoky. Podle zdrojů listu se ale nenašly žádné důkazy, že by Trumpův volební štáb s Rusy jakkoli spolupracoval na kybernetických útocích nebo se jejich prostřednictvím jiným nekalým způsobem pokoušel ovlivnit volby v Trumpův prospěch.

Pokud Trumpův štáb během kampaně udržoval nevhodné vztahy s ruskými představiteli, měl by Kongres ustavit společnou vyšetřovací komisi republikánských a demokratických zákonodárců, uvedl v rozhovoru s televizí Fox News vlivný republikánský senátor Lindsey Graham. Senátor za Jižní Karolínu se sám o křeslo prezidenta USA ucházel, kampaň ale ukončil ještě v prosinci 2015, kdy podpořil Jeba Bushe. V době, kdy bylo očividné, že Trump získá republikánskou prezidentskou nominaci, prohlásil, že pro něj ve volbách hlasovat nebude.

Tagy: Rusko USA zahraničí Spojené státy rusko-americké vztahy Americké prezidentské volby

Zdroje: ČTK