Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Komentář: Putin z bažin Evropou se plíží… Máme se ho bát?

Komentář: Putin z bažin Evropou se plíží… Máme se ho bát?
Protiputinský protest v Kyjevě | zdroj: Profimedia

Pokud sledujete politiku, můžete snadno získat dojem, že Vladimír Putin má prsty ve všem, co kolem děje. Jen dešti a větru ještě ruský bohatýr poručit nedokáže. Naštěstí.

Putinovo Rusko straší Jožin z bažin.

Ruská skupina Murzilki International předělala odtrhovačku Ivana Mládka o děsivém divočákovi na parodii o Vladimiru Putinovi. Jejich verze skladby končí pointou: "Jožin z bažin bude náš nový prezident!" 

Jenže dotknout se blahorodí, byť Mládek v ruském textu prsty neměl, se neodpouští. A tak jeho Banjo band měl s koncertováním v Rusku utrum. Jeho členové nedostávali víza.

Inu, Putinokracie.

Horší než Jožin z bažin

Evropou však obchází strašidlo strašidelnější než Jožin z bažin. Je jím právě Putin.

Putin z Kremlu Evropou se plíží a své dlouhé prsty (nebo spíš pařáty) má skoro ve všem, co se v západních demokraciích vrtne. Tohle strašidlo podrazilo evropskou integraci a přimělo Brity volit brexit. Sebevědomé Američany vyděsilo natolik, že se neodvážili nevolit Donalda Trumpa.

Teď se chystá vylekat Francouze, aby odevzdali hlasy nacionalistce Marine Le Penové. Nizozemcům chce nahnat strach, který by jim nedovolil jinak, než volit jejího souputníka Geerta Widerse, a Italy omámit tak, aby do vlády vyslali jurodivého bojovníka proti establishmentu Beppeho Grilla.

V Česku se už kremelští hackeři zastřelují na říjnové volby do sněmovny – zaútočili na ministerstvo zahraničí. Komu tady pomohou do vlády?

Skřítek pod postelí

Američané i Evropané žijí ve světě, do něhož vchází jak realita, tak konspirační teorie. Někteří věří (anebo prostě chtějí věřit) právě tomu druhému a konspirační báchorky vyhledávají na internetu se stejnou umanutostí, s jakou se malé děti den co den před spaním dívají pod postel, aby se ujistily, že tam nejsou zlí skřítkové.

Sotva lze přitom brát vážně tvrzení některých amerických demokratů, kteří prohlašují, že Putinovi hackeři rozhodujícím způsobem ovlivnili výsledek prezidentských voleb. Že by pro Američany byly při volbách klíčové hacknuté e-maily odhalující intriky ve vedení demokratů?

Ani náhodou. Trumpovým trumfem nebyla berlička z Kremlu, ale soupeřka – Hillary Clintonová, která za sebou vlekla těžké břemeno skandálů a lží.

Ve volbách se jen potvrdilo to, co o Hillary napsal Carl Bernstein, jeden ze dvou novinářů, kteří odkryli aféru Watergate: "Hillary Clintonová je strašná kandidátka a může prohrát volby za jakýchkoli okolností." (Tedy i bez angažmá ruských hackerů.)

Kromě slabé soupeřky Donaldovi umetla cestu k vítězství sociální a ekonomická propast, která rozdělila americké státy. Donald ji dokázal využít a kampaň zacílili na zchudlé státy ze Středozápadu, do oblasti Rezavého pásu (Rust Belt), opuštěných dolů, hutí, a železáren. A tam našel klíč k vítězství, přeměnil ho v Trumpland.

Vrána k vráně sedá

Evropa je srovnatelná s Amerikou. Také na starém kontinentu šíří ruské weby dezinformace a lži, řádí na něm neviditelná armáda Putinových trollů a hackerů. A ve větší míře než v Americe, což je patrné zejména v pobaltských státech.

Putinův režim se snaží rozklížit NATO i Evropskou unii. Proto jeho média představují jako hlas lidu v západních zemích populisty, nacionalisty a extremisty. Jedno, zda levicové či pravicové. V Česku třeba komunisty Vojtěcha Filipa nebo Alexandra Černého, šéfredaktora portálu Protiproud Petra Hájka či Tomia Okamuru, předsedu Strany práv občanů.

Putinovské weby podporují populistickou internacionálu v evropských státech - Národní frontu ve Francii, AfD v Německu, Syrizu v Řecku, Svobodné v Rakousku, Hnutí pěti hvězd v Itálii, UKIP v Británii… A co je zajímavé, oblíbenci Putinova režimu – Le Penová, Wilders, Grillo i Farage – jsou téměř shodní s favority Donalda Trumpa. Naznačuje to přinejmenším jistou shodu zájmů dvou šéfů velmoci.

Tahle parta se navíc shodne na heslech. "Chceme naši zemi zpátky!" vykřikoval Farage před britským referendem o členství v Evropské unii. "Vzali si zpět kontrolu nad svou zemí, tak jako my si vezmeme Ameriku zpátky," pravil po referendu Trump. "Vezmeme si zpátky Kosovo!" skandují Srbové na demonstracích v Bělehradě oblečení v tričkách s Donaldovým portrétem.

Je v tom cosi nakažlivého.

Vzpoura zapomenutých

Na Jožina z bažin platilo práškovací letadlo. S tím ale na Putina nechoďte (nelítejte). Kdovíco na něj zabírá.

Ať tedy tajné služby sledují a odhalují rejdy ruských hackerů a trollů. Politici by však aktivitu Putinovy internetové brigády neměli používat jako výmluvu pro všechny své potíže a neúspěchy.

Vzpouru lidu vůči establishmentu nezažehl strašidelný ruský prezident. Vykoledovaly si ho elity, které si nevšímaly, co se kolem nich děje. Putin rebelii protisystémových partají "jen" přiživuje.

Mnoho Američanů pořád hledá odpověď na otázku, jak je možné, že prezidentské volby vyhrál neurvalý realitní magnát, televizní bavič a prodavač bezcenných vysokoškolských diplomů. Bývalý viceprezident Joe Biden ji zná. "Prohráli jsme, protože jsme ztratili mnoho tvrdě pracujících Američanů žijících v oblastech, na které jsme zapomněli," pravil tento demokratický politik.

Kolik takových "zapomenutých oblastí", anebo zapomenutých států leží v Evropě?Zdroje:
Vlastní