Trumpův bezpečnostní poradce nevydržel ani měsíc: Končí kvůli stykům s Ruskem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 2. 2017 20:47) - Aktuality autor: luk

Hlavní bezpečnostní poradce Bílého domu Michael Flynn po necelém měsíci ve funkci rezignoval. Příčinou jsou jeho styky s ruským velvyslanectvím, které nyní prověřuje FBI. Úřadujícím bezpečnostním poradcem byl jmenován Keith Kellogg, který stejně jako Flynn dosáhl v armádě generálské hodnosti. Bílý dům uvedl, že Flynna vyzval k rezignaci sám prezident Donald Trump. Ztratil v něj prý důvěru.

Michael Flynn

Michael Flynn,zdroj: Profimedia.cz

V rezignačním dopise, jehož kopii americká média zveřejnila, Flynn uvedl, že během rychlého vývoje své kauzy nedopatřením nesdělil viceprezidentovi Mikeu Penceovi úplné informace o kontaktech s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem.

Kdo nahradí Flynna?

Na uvolněný post prezidentského poradce pro otázky národní bezpečnosti jsou podle médií tři kandidáti.

Kromě Kellogga, který funkci dočasně zastává, je to bývalý šéf CIA David Petraeus, který z funkce odstoupil po skandálu s vyzrazením utajovaných informací v roce 2012.

Třetím kandidátem je penzionovaný viceadmirál Robert Harward, člen Národní bezpečnostní rady (NSC) za vlády George Bushe mladšího, kdy byl pověřen řízením národního protiteroristického střediska.

Podle deníku The Washington Post jednal Flynn s Kisljakem o amerických sankcích proti Rusku ještě před prezidentskou inaugurací Donalda Trumpa, tedy za vlády Baracka Obamy. Flynn to nejdříve popřel stejně jako Pence, který s poradcem hovořil; později prostřednictvím svého mluvčího Flynn uvedl, že o sankcích s velvyslancem mohl hovořit, ačkoli si to nyní nevybavuje.

"Upřímně jsem se prezidentovi a viceprezidentovi omluvil a oni mou omluvu přijali," uvedl Flynn v dopise. Dodal, že pro něj bylo ctí Trumpovi sloužit v době náročné předvolební kampaně i v prvních dnech jeho prezidentství, kdy výrazně změnil podobu americké zahraniční politiky k obnově mezinárodního vůdcovství.

Flynn rovněž uvedl, že z titulu budoucí funkce bezpečnostního poradce vedl četné telefonní rozhovory s řadou zahraničních představitelů, ministrů a velvyslanců, aby zajistil hladké převzetí moci.

Spekulace o Flynnově osudu v amerických médiích vyvrcholily v pondělí, kdy Trump ignoroval dotazy novinářů týkající se této kauzy. Několik hodin poté před novináře předstoupila Trumpova přední poradkyně Kellyanne Conwayová, která prohlásila, že Flynn má prezidentovu plnou důvěru. Krátce poté však mluvčí Bílého domu Sean Spicer sdělil, že Trump situaci řeší.

Známý dokumentarista Michael Moore na twitteru napsal, že podle médií Trump nic nepodnikl, třebaže měsíc věděl o tom, že Flynn lhal. Trump, který jinak na twitteru komentuje kdeco, se k aféře dosud nevyjádřil.

Trump prý ztratil ve Flynna důvěru

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer uvedl, že Trump Flynna sám požádal, aby rezignoval. Americká média dříve informovala, že Flynn opustil funkci na vlastní žádost. Podle Spicera odchod bezpečnostního poradce nesouvisel s porušením žádného zákona. "Byla to otázka důvěry, nikoli otázka právní," řekl Spicer. Trump podle něj ztratil ve Flynna důvěru proto, že poradce uvedl v omyl viceprezidenta Pence v otázce svých styků s Rusy. Situací okolo poradce se Trump podle Spicera zabýval několik týdnů.

Mluvčí Bílého domu zdůraznil, že Trump Flynna nepověřil, aby s ruskými diplomaty o sankcích před lednovou inaugurací jednal. Uvedl rovněž, že americký prezident trvá na tom, aby Moskva přispěla k uklidnění situace na východní Ukrajině a aby vrátila Krym. Zároveň ale chce a očekává, že bude s Ruskem vycházet, dodal mluvčí.

Spicer rovněž kritizoval úniky informací o Flynnově případu do médií. Prezident podle něj přijme opatření, aby je napříště zastavil.

Podle Kremlu jde o vnitřní záležitost USA

Kreml označil Flynnovu rezignaci za americkou vnitřní záležitost, s níž nemá Rusko nic společného. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov odmítl rovněž odpovědět na otázku, zda tématem Flynnových besed s Kisljakem byly protiruské sankce. Vyhnul se i vyjádření ke vztahům Ruska a USA po Trumpově nástupu do Bílého domu. "Hovořit o tom nyní je předčasné," řekl novinářům.

Podle deníku Moscow Times považují ruští politici celou kauzu za další projev paranoidní rusofóbie. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov uvedl, že Flynn není žádným nadšeným stoupencem Moskvy, aby "na rozdíl od mnoha ostatních amerických politiků byl otevřen dialogu s Ruskem". "Vyhnat poradce pro národní bezpečnost za kontakty s ruským velvyslancem, které jsou součástí běžné diplomatické praxe, to už ani není paranoidní, je to něco daleko horšího," napsal Kosačov na facebooku. Trump podle něj "buď nenašel samostatnost, kterou hledá, a byl v důsledku toho zahnán - nikoliv bezúspěšně - do slepé uličky, nebo už se rusofobií nakazila nová vláda odshora až dolů," soudí ruský poslanec.

Jeho kolega z dolní komory Leonid Sluckij zastává názor, že Flynn byl k sepsání rezignačního dopisu přinucen lidmi, kteří chtějí poškodit rusko-americké vztahy. Politolog Vladimir Baťuk z vlivného ruského Ústavu USA a Kanady agentuře RIA Novosti řekl, že Flynnovo jednání bylo neprofesionální, pokud o svých kontaktech s Kisljakem neinformoval nadřízené. Flynn byl podle něj klíčovou figurou vlády a jeho nekompetentní a nedisciplinované jednání je tvrdým úderem pro prestiž Trumpovy vlády.

"Je to i úder proti rusko-americkým vztahům. Moskva teď bude daleko méně důvěřovat nové vládě a její schopnosti vést důvěrná jednání o citlivých mezinárodních otázkách a o dvoustranných stycích," je přesvědčen Baťuk. "Skutečnost, že si Trump vybírá lidi, kteří ne zcela pochopili svou úřední povinnost a podstatu státní služby, je pochopitelně i pohromou pro (amerického) prezidenta," řekl politolog. 

Tagy: Rusko zahraničí Spojené státy americká tajná služba americká politika

Zdroje: ČTK,The Independent,The Moscow Times