Trump narazil. Odvolací soud odmítl obnovit jeho dekret k migraci

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Platnost dekretu amerického prezidenta Donalda Trumpa dočasně zakazujícího vstup občanům sedmi muslimských zemí se zatím obnovovat nebude. Odvolací soud v San Francisku nevyhověl odvolání americké vlády proti pozastavení jeho vymahatelnosti. Případ tak může skončit až u amerického nejvyššího soud. 

Donald Trump zuří, odvolací soud nezrušil pozastavení vymahatelnosti jeho protiimigračního dekretu

Donald Trump zuří, odvolací soud nezrušil pozastavení vymahatelnosti jeho protiimigračního dekretu,zdroj: Profimedia.cz

Tři soudci federálního odvolacího soudu v San Francisku ve společném rozhodnutí zdůvodnili odmítnutí prezidentova dekretu potřebou chránit "všeobecný zájem" v duchu ústavy a vyvarováním se případné diskriminace. Vláda podle nich také neprokázala, že pozdržení platnosti dekretu vážně ohrožuje bezpečnost Spojených států.

"Uvidíme se u soudu. Ve hře je bezpečnost našeho státu," napsal v reakci na verdikt ve čtvrtek večer místního času (pátek brzy ráno SEČ) v tweetu prezident Trump. Podle agentury Reuters novinářům řekl, že vláda nakonec případ vyhraje. Soudní verdikt prezident odmítl jako "politický".

"Pane prezidente, právě jsme vás viděli u soudu a porazili vás," odvětil republikánu Trumpovi demokratický guvernér státu Washington Jay Inslee. Jeho stát byl jedním z těch, které požádaly soud v Seattlu o zablokování Trumpova kontroverzního dekretu.

Ministerstvo se rozhoduje, co dál. Trump chce další soud

Ministerstvo spravedlnosti, které v procesu stálo na straně Trumpa, o možnosti odvolat se k nejvyššímu soudu hovořilo vyhýbavě. "Ministerstvo spravedlnosti prověřuje rozhodnutí (soudu) a zvažuje další kroky," uvedla mluvčí ministerstva.

Trump rozhodnutím odvolacího soudu nemůže dál uplatňovat dekret z 27. ledna, kterým zakázal vstup do USA po dobu 90 dní občanům Íránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu a další omezení přistěhovalectví.

Americký prezident přitom zdůraznil, že opatření je nezbytné pro národní bezpečnost. Soud v Seattlu, který uplatňování dekretu před týdnem pozastavil, Trump tvrdě kritizoval.

Dekret samotný, jak poznamenala agentura AP, mrtvý není, jen byla zablokována jeho vymahatelnost. Federální vláda má nyní lhůtu 14 dní, aby odvolací soud vyzvala k přehodnocení čtvrtečního verdiktu. Administrativa se rovněž může naléhavě obrátit k nejvyššímu soudu, aby verdikty federálních soudů zvrátila, což ale právní experti nepovažují za dobrý nápad, neboť Trump si tamní soudce popudil kritikou justice.

Trump se domnívá, že jeho migrační rozhodnutí podporuje víc Američanů, než kolik jich proti němu protestuje. Již dříve řekl, že je odhodlán podstoupit boj a prosadit své nařízení pomocí právního systému, protože to podle něj zemi prospěje. Podle amerických právních expertů se tak žaloba proti Trumpovu dekretu postupně dostane až k nejvyššímu soudu Spojených států.

Trump na úterním setkání s představiteli Národního sdružení šerifů vyslovil údiv nad tím, že jeho vláda musí svádět soudní bitvu, aby prosadila imigrační zákaz, kterým chce zvýšit bezpečnost v zemi. Uvedl, že někteří lidé se špatnými úmysly mu "chtějí odebrat značnou část pravomocí".

Tagy: zahraničí Spojené státy americká justice americká policie protiimigrační politika

Zdroje: ČTK