Rusko prý tajně rozmisťuje 'zakázané' střely, podle USA porušuje dohodu

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Rusko tajně rozmístilo nové střely s plochou dráhou letu. Podle amerických představitelů jde o porušení odzbrojovací dohody INF o zákazu pozemních střel středního doletu. Napsal o tom deník The New York Times, který to označil za další velkou zkoušku pro administrativu prezidenta Donalda Trumpa a jeho snahu o zlepšení vztahů s Moskvou.

Odpalovací zařízení pro ruské rakety Iskander-M

Odpalovací zařízení pro ruské rakety Iskander-M,zdroj: Profimedia.cz

Na základě smlouvy INF bylo zlikvidováno 2692 raket krátkého a středního doletu, z toho bylo 1846 sovětských a 846 amerických.

Moskva v roce 2007 pohrozila jednostranným odstoupením od INF. Důvodem byl americký plán na umístění základen amerického protiraketového štítu v ČR a v Polsku, USA ale od něj ale v roce 2009 upustily. V roce 2012 naopak neoficiálně obvinily Rusko z porušování smlouvy. Důvodem byly údajně testy nové rakety s plochou dráhou letu R-500 pro mobilní komplex Iskander-M.

USA a SSSR uzavřely do podpisu INF několik smluv týkajících o odzbrojování, (např. smlouvy o omezování strategických zbraní SALT 1 a SALT 2), INF ale byla prvním dokumentem, který odstranil celou třídu jaderných zbraní. Na sérii jednání SALT 1 a 2 navázaly smlouvy START, ve kterých se velmoci zavázaly ke snížení stavu strategických jaderných arzenálů.

Sovětsko-americká smlouva o likvidaci raket středního a kratšího doletu v Evropě (INF - Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty), která vstoupila v platnost roku 1988, zakazuje rozmísťování pozemních raket s doletem od 500 do 5500 kilometrů. Ustanovení dohody naplnily obě signatářské země v roce 1991 a šlo o mezník na konci studené války. USA ale již v roce 2014 varovaly, že Rusko porušuje tuto dohodu zkouškami nové střely. Během fáze zkoušek se vláda Baracka Obamy snažila Rusy marně přesvědčit, aby toto porušení dohody napravili.

Nyní však američtí představitelé dospěli k závěru, že "zakázaná střela" dosáhla úplné operační schopnosti a byla tajně rozmístěna. Rusové nyní disponují dvěma oddíly těchto střel, z nichž jeden se stále nalézá na zkušební střelnici Kapustin Jar na jihovýchodě evropské části Ruska nedaleko Volgogradu. Druhý oddíl se přesunul na jinou základnu, sdělil listu New York Times vysoce postavený představitel, který nebyl oprávněn prozradit další podrobnosti z hlášení rozvědky.

Ruský program silně znepokojuje Pentagon, který jako možnou odpověď navrhoval posílení protiraketové obrany v Evropě, anebo rozmístění pozemních a námořních střel s plochou dráhou letu. Generál Philip Breedlove před loňským odchodem z čela sil NATO varoval, že rozmístění střel je z vojenského hlediska tak důležitý krok, že nemůže zůstat bez odpovědi. Podle listu by se tím také mohlo zvýšit ohrožení členských států Severoatlantické aliance. Nový americký ministr obrany Jim Mattis se má sejít se svými evropskými protějšky v Bruselu ve středu.

Američané nazývají ruskou střelu SSC-X-8, anebo SSC-8. Ono "X" v názvu bylo ze zpráv rozvědky vypuštěno, což naznačuje, že Spojené státy už považují systém za akceschopný, a nikoliv pouze ve vývoji. Rusové systém podle serveru GlobalSecurity označují 9M729,.

Každý oddíl je vyzbrojen čtyřmi odpalovacími zařízeními a blíže neurčeným počtem střel s doletem mezi 500 a 5500 kilometry. Odpalovací zařízení se velice silně podobají odpalovacím zařízením taktických raket Iskander, což podle generála Breedlovea silně ztěžuje rozpoznání a ověření.

Jde o novou výzvu pro Trumpovu vládu právě v době, kdy se snaží zaplnit klíčové pozice na ministerstvech zahraničí a obrany a najít trvalou náhradu za poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, který odstoupil po odhalení, že mylně informoval o svých rozhovorech s ruským velvyslancem ve Washingtonu.

Kreml porušení dohody odmítl

Kreml tvrzení The New York Times odmítl. "Z porušení smlouvy nikdo Rusko oficiálně neobvinil," řekl na tiskové konferenci v Moskvě mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko podle něj bylo a zůstává věrné svým mezinárodním závazkům, což platí i o smlouvě omezující rakety středního doletu. Informaci newyorského deníku označil Peskov za "jakousi zcela anonymní zprávu".

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg jen poznamenal, že jakékoli ruské porušení dohody z konce 80. let by bylo pro NATO důvodem k vážnému znepokojení. "Ta smlouva je velmi významná, zrušila celou kategorii nukleárních zbraní, které představovaly hrozbu pro Evropu a spojence," uvedl. Konkrétně o informacích amerického listu mluvit nechtěl s tím, že nehodlá komentovat zpravodajské informace.

Tagy: Rusko zahraničí Spojené státy ruská armáda armáda USA jaderné odzbrojování kontrola zbraní

Zdroje: ČTK,globalsecurity.org,New York Times