Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Kalifornie se bouří. Zběhne z Trumpovy 'Velké Ameriky'?

Kalifornie se bouří. Zběhne z Trumpovy 'Velké Ameriky'?
Plakáty s Trumpem v Los Angeles | zdroj: Profimedia

Donald Trump má problém. Neposlouchají ho soudci a proti jeho politice povstala Kalifornie. Hrozí odchodem z unie strýčka Sama.

Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Nepřihodí se tohle Donaldu Trumpovi?

Americký prezident fandí brexitu a dává najevo, že by Evropskou unii nejraději viděl rozebranou na součástky. Jenže brexit může být inspirující také v Trumpově "Velké Americe". Ukazuje se to v Kalifornii. Stát ze západního pobřeží povstal proti prezidentově politice. A může to mít vážné důsledky

Poté, co Trump přikázal zastavit dotace městům, která odmítají věznit a deportovat migranty, představitelé Kalifornie pohrozili, že zastaví odvod peněz do federálního rozpočtu.

Co víc, v Kalifornii získávají na síle hlasy volající po její nezávislosti. Stoupenci samostatnosti už začali sbírat podpisy pod peticí požadující, aby byl odvolán článek kalifornské ústavy, která prohlašuje stát za součást USA.

Referendum by se mohlo uskutečnit v listopadu 2018 během doplňovacích voleb.

Jiná Amerika

Kalifornie, se 39 miliony obyvatel nejlidnatější americký stát, je vlastně "jiná Amerika".

Stát platí za baštu demokratů. Od roku 1988 Kaliforňané vysílají do Bílého domu pouze demokraty. Také loni volili demokratku Hillary Clintonovou – dali jí 61,5 procenta hlasů, republikánu Donaldu Trumpovi pouhých 31,5 procenta.

Trumpovo vítězství vyvolalo v Kalifornii rozezlení. Jeho politika se dostává do střetu s tím, čemu dávají přednost obyvatelé liberálně orientovaného státu. Je to patrné zejména ve třech oblastech:

  • Trumpova vláda sází na ekonomiku poháněnou uhlovodíky, podporuje těžbu ropy, plynu a uhlí. Kalifornie je však známa jako stát zaslíbený zeleným technologiím. Jezdí tam polovina všech elektromobilů registrovaných v USA.
  • Trump prosazuje ochranářskou politiku, je nepřítelem velkých dohod o volném obchodu a vytáhl USA z Transpacifického partnerství (TPP), které Američané uzavřeli s tichomořskými státy. Kalifornská ekonomika je ale orientována právě na Tichomoří.
  • Prezident prosazuje tvrdou politiku vůči přistěhovalcům.Kalifornie je naopak tolerantní a otevřený stát. Stala se vyhledávaným útočištěm přistěhovalců. Čtvrtina jejích obyvatel se narodila mimo Spojené státy a od roku 2014 jsou v ní nejpočetnějším etnikem Hispánci a Latinos.

Města, která poskytují útočiště imigrantům bez dokladů (sanctuary cities), chce Trump vytrestat tím, že je odřízne od federálních fondů. V Kalifornii by to postihlo zejména Los Angeles a San Francisco, které by přišly o miliardy dolarů.

Guvernér Jerry Brown obratem pohrozil, že Kalifornie přestane posílat ze Sacramenta do Washingtonu část federálních daní. "K přistěhovalcům a k těm, kteří potřebují pomoc, se nikdy neobrátíme zády," ujistil a demokraté v kalifornském senátu začali projednávat návrh zákona, který by celý stát vyhlásil za útočiště pro imigranty.

Skvělý brexit

Donald Trump v rozhovoru pro britské Timesy a německý Bild nedávno řekl: "Nakonec se ukáže, že brexit je skvělý." K tomu přidal názor, že Evropská unie slouží jen Němcům a že ji po Británii opustí další státy.

Jenže sám Trump může mít problém s tím, aby se mu "Velká Amerika" nezačala zmenšovat.

Pravda, odchod Kalifornie zatím není na pořadu dne. Opustit svazek států strýčka Sama je mnohem složitější, než odejít z Evropské unie. Ale hnutí Yes California (Ano, Kalifornie) už k "calexitu" udělalo první krok. Získalo od státního tajemníka povolení k tomu, aby mohlo sbírat podpisy pro vyhlášení referenda. V něm by obyvatelé státu hlasovali o tom, zda má být z kalifornské ústavy vypuštěn článek, který definuje Kalifornii jako nedílnou součást Spojených států.

profimedia-0313367459 Kalifornská vlajka v Los Angeles | zdroj: Profimedia

K vyhlášení referenda bude nutné sehnat během šesti měsíců 585 407 podpisů. Pracuje na tom sedm tisíc dobrovolníků. Referendum by se mohlo uskutečnit příští rok v listopadu během doplňovacích voleb.

Teprve poté, co by Kaliforňané změnu ústavy schválili (stačila by k tomu většina účastníků referenda), mohli by hlasovat o vystoupení z USA. Pro schválení tohoto návrhu by se však muselo vyslovit 55 procent hlasujících a referenda se zúčastnit více než padesát procent registrovaných voličů.

Ani v případě, kdyby obyvatelé Kalifornie odchod z americké unie odhlasovali, nebylo by o něm rozhodnuto. Musel by s ním souhlasit zbytek Ameriky. Členství amerických států je zakotveno v ústavě. To znamená, že pro vystoupení Kalifornie z USA, by musel být přijat ústavní dodatek. A to je krkolomná věc.

Dodatek k ústavě musí schválit obě sněmovny federálního kongresu, každá aspoň dvoutřetinovou většinou. Co víc, musí s ním souhlasit tři čtvrtiny států.

…a ještě skvělejší calexit?

Kalifornie, kdysi místokrálovství Nové Španělsko, potom součást Mexika, má se samostatností krátkou zkušenost. Trvala pouhých 25 dnů. V roce 1846 vyhlásili osadníci nezávislost na mexické vládě a Kalifornskou republiku. Už za necelý měsíc ale území obsadila americká armáda. Formální součástí nynějších Spojených států se Kalifornie (část historické Alta California) stala rok poté na základě smlouvy, která uzavřela americko-mexickou válku.

Dnes je těžké představit si Spojené státy bez Kalifornie. Vznikl tam filmový průmysl, rozšířila se odtud hippie kontrakultura, osobní počítače, internet. Ve Zlatém státu (Golden State) sídlí úspěšné a progresivní společnosti – Apple, Chevron, Disney, eBay, Facebook, Intel, Metro-Goldwyn-Mayer, Microsoft, Oracle, PayPal, Tesla Motors, Visa, Warner Brothers, Wells Fargo...

Kalifornie však má všechny předpoklady k tomu, aby fungovala samostatně. Vykazuje jeden z největších HDP na hlavu v USA a je téměř nezávislá na zbytku americké ekonomiky. Pokud by se osamostatnila, stala by se šestou největší ekonomikou světa.

Stát není odkázán na dotace z Washingtonu, patří do kategorie států dárcovských. Za každý dolar odvedený do Washingtonu získá zpátky jen 78 centů.

Donald Trump přesto v rozhovoru pro televizi Fox News pravil: "Posíláme do Kalifornie strašný balík peněz." (Přitom pomlčel o tom, že ještě větší balík z tohoto státu federální vláda odčerpá.) Co víc, prezident přirovnal situaci ve státu k anarchii. "Kalifornie je v mnoha ohledech mimo kontrolu," prohlásil.

Vrchní velitel tak přiložil další polínka do ohně plápolajícího za nezávislost Kalifornie. Zatím převládá názor, že odchod státu z USA je kolosálně pitomá myšlenka, jeho přívrženci tvoří menšinu. Průzkum institutu IPSOS ukázal, že pro exit by teď hlasovala třetina kalifornských voličů. Jenže před dvěma lety jich byla pouhá pětina.

A kdo ví, kolik Kaliforňanů do tábora stoupenců nezávislosti Zlatého státu ještě Donald Trump nažene. Takže pokud chcete být "in", zapamatujte si slovo calexit.

Zdroje:
Vlastní