Trump zřejmě potopí klimatickou dohodu. Rozhodnutí prozradí večer

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Americký prezident Donald Trump večer oznámí, jestli Spojené státy odstoupí od klimatické dohody z Paříže z roku 2015. Podle většiny zdrojů dohodu vypoví. OSN i Evropská unie se případné odstoupení nelíbí.

Ač to tak nevypadá, Trump má k přírodě přece jen kladný vztah. Hlavně když jde o jeho vlastní greeny

Ač to tak nevypadá, Trump má k přírodě přece jen kladný vztah. Hlavně když jde o jeho vlastní greeny,zdroj: Profimedia.cz

"Oznámím své rozhodnutí o pařížské dohodě ve čtvrtek ve 03:00 p.m. (21:00 SELČ), Růžová zahrada Bílého domu. Učiňme Ameriku opět skvělou!" napsal prezident na svém twitterovém účtu. O povaze svého rozhodnutí se nezmínil.

V amerických médiích převažuje názor, že hlava státu se od dohody rozhodla ustoupit, i když o detailech se stále jen spekuluje. Trumpův tým, jehož členem je i šéf Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Scott Pruitt označovaný za popírače klimatických změn, nyní zvažuje jen to, jak od pařížské dohody odstoupit. Agentura AP dnes ale připomněla, že prezident je znám svým sklonem rozhodnutí na poslední chvíli měnit.

OSN i EU jsou proti

"Změna klimatu je nepopiratelná. Změna klimatu je nezadržitelná. Klimatická řešení nám nabízejí možnosti, které nemají alternativu," citovala dnes OSN v reakci na informace o Trumpově rozhodnutí svého generálního tajemníka Antónia Guterrese.

Připojila i Guterresovo úterní prohlášení, ve kterém hovořil o tom, že ti, kdo se rozhodnou nevsadit na ekologické technologie, čeká šedivá budoucnost. Zelené technologie pak jsou podle něj zlatým standardem nadcházejícího věku.

Místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič dnes uvedl, že případné odstoupení USA od klimatické dohody by bylo zklamáním. Nezměnilo by však podle něj směr, kterým se lidstvo ubírá. Evropa je podle něj připravena být v tomto ohledu vůdčí silou. "Už nyní cítíme daleko větší očekávání od našich partnerů napříč světem - z Afriky, z Asie, z Číny - aby Evropa převzala v těchto snahách vedení. Jsme připraveni to udělat, protože jsme přesvědčeni, že to je správná věc," prohlásil eurokomisař.

Tagy: zahraničí životní prostředí Spojené státy americké americký prezident klimatické změny

Zdroje: ČTK