Dnes je pondělí 4. prosince 2023., Svátek má Barbora
Počasí dnes -2°C Oblačno

Spory o Nord Stream 2: Rusko i Ukrajina mají výtky k dohodě mezi USA a Německem

Spory o Nord Stream 2: Rusko i Ukrajina mají výtky k dohodě mezi USA a Německem
Pracovník na staveništi plynovodu Nord Stream 2 v Lubminu na severovýchodě Německa | zdroj: Profimedia

Rusko a Ukrajina mají výhrady k dohodě mezi Spojenými státy a Německem o plynovodu Nord Stream 2, EU o ní bude jednat.

Kreml dnes uvedl, že nesouhlasí s některými prohlášeními v dohodě, a zdůraznil, že Rusko nikdy nepoužívalo energetiku jako nástroj politického tlaku. Ukrajinský ministr zahraniční Dmytro Kuleba řekl, že Ukrajina má mnoho otázek k tomu, jak může dohoda zmírnit bezpečnostní hrozbu, kterou plynovod představuje. EU zopakovala, že plynovod není ve společném zájmu EU, ale bude o dohodě jednat.

USA a Německo ve středu oznámily, že dosáhly dohody, která umožní dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2 pro přepravu ruského zemního plynu do Evropy bez uvalení dalších amerických sankcí. Obě země se nicméně v rámci dohody zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň.

Ruský prezident Vladimir Putin opakovaně prohlásil, že Rusko je připraveno jednat o prodloužení dohody o tranzitu plynu přes Ukrajinu i po roce 2024, řekl dnes novinářům mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ukrajina se ostře staví proti projektu a dala najevo svoji nelibost formálním zahájením konzultací s EU a Německem. Kuleba uvedl, že není jasné, zda Rusko dodrží své závazky, a Ukrajina by chtěla, aby prohlášení USA a Německa ohledně bezpečnosti bylo silnější.

Dohoda je další ranou pro Kyjev, který se snaží přesvědčit západní spojence, aby urychlili vstup Ukrajina do vojenské aliance NATO, upozornila agentura Reuters.

Podle Kuleby existuje zásadní problém, který souvisí s tím, že stále není jasné, zda je Rusko připraveno plnit své závazky a zvláště ty, které se týkají energetické bezpečnosti Ukrajiny a zachování Ukrajiny jako tranzitní země.

Ukrajinci na sociálních sítích vyjádřili nad dohodou zklamání. Kulebův předchůdce Pavlo Klimkin uvedl, že se obává, že se Ukrajina dostává na vedlejší kolej, protože jí nikdo nenaslouchá, nehledá se řešení u jednoho stolu s USA, EU a Německem a Ukrajina není součástí celého procesu.

„Budeme o tom jednat se státy EU a našimi sousedy, včetně Ukrajiny,“ řekl k dohodě mluvčí Evropské komise.

Plynovod Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Spojené státy projekt dlouhodobě kritizují, protože plynovod podle nich zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu. Kritice čelí projekt také ve střední a východní Evropě. Trasa plynovodu se totiž vyhýbá Polsku a Ukrajině, které tak nebudou dostávat tranzitní poplatky a přijdou rovněž o část svého diplomatického vlivu.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně, plynovod je již hotov z 98 procent. Nynější podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Zdroje: