EU vyzkoušela, jak dlouho vydrží bez ruského plynu. Prý měsíc určitě

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 10. 2014 22:23) - Aktuality autor: Lukáš Vincourek

Státy Evropské unie by vydržely bez dodávek plynu z Ruska i měsíc a déle. Vyplývá to ze zátěžových testů evropského energetického systému.

Plynovod, ilustrační fotografie

Plynovod, ilustrační fotografie,zdroj: Profimedia.cz

Podle náměstka italského ministra energetiky Claudia De Vincentiho avizované výsledky testů ukázaly, že kdyby narušení dodávek plynu trvalo déle než měsíc, mohla by mít Evropa určité problémy. Stále by však zmíněné komplikace zřejmě zvládla, a to zejména díky čerpání ze zásobníků, dovozům zkapalněného zemního plynu a rozšíření počtu dodavatelů.

Aktuálně je ruský klíčový vývozce plynu Gazprom pokrývá kolem 30 procent celkové poptávky po zemním plynu v rámci Unie. Obavy z delšího výpadku vyvolává dlouhý rusko-ukrajinský spor o ceny plynu a nedávné omezování dodávek ruského plynu do některých zemí střední a východní Evropy. Ukrajina je od Ruského plynu z Ruska odříznuta už několik měsíců. Výpadek částečně nahrazuje zpětným dovozem nadbytečného ruského plynu ze zemí Evropské unie.

Unie vykompenzuje Slovákům výpadek plynu

Z Unie trpí snížením dodávek plynu z Ruska nejvíce Slovensko. Podle slovenského premiéra Roberta Fica by ale země zvládla i půlroční úplný výpadek dodávek plynu z Ruska do Evropy. Už nynější ztráty by ale mohla Slovensku vykrýt EU v rámci odškodnění surovinou z jiných zdrojů. To potvrdila i mluvčí slovenského ministerstva hospodářství Miriam Žiaková.

Eurokomisař pro energetiku Günther Oettingernavíc v Bratislavě potvrdil, že Slováci mohou dostat kompenzace, pokud vyčíslí své ztráty. Slovensko ale zatím vzniklé ztráty nespočítalo. Otázka zmíněného odškodnění nicméně bude bodem na nejbližším zasedání Evropské rady.

Tagy: Rusko EU plyn Ukrajina

Zdroje: ČTK