Česko může v budoucnu snížit spotřebu ruského plynu, tvrdí analýza

- Aktuality autor: pal

Podle nejnovější analýzy aliance Šance pro budovy může Česko do roku 2030 snížit spotřebu zemního plynu z Ruska, jestliže ovšem využije úspor energie v budovách. Odborníci na energetiku se ale domnívají, že náklady na spotřebu plynu není potřeba snižovat za každou cenu. 

ilustrační snímek: Pro české domácnosti by mohlo částečné zbavení závislosti na ruském plynu znamenat úsporu

ilustrační snímek: Pro české domácnosti by mohlo částečné zbavení závislosti na ruském plynu znamenat úsporu,zdroj: ThinkStock

"Česko je díky úsporám energie v budovách schopno výrazně snížit svou závislost na nejistých dodavatelích plynu, zejména na Rusku," uvedl ředitel ŠPB Petr Holub. Česko podle něj může snížit do roku 2030 spotřebu plynu dovezeného z Ruska až o 1,8 miliardy metrů krychlových. 

Podle analytika společnosti ENA Jiřího Gavora je vhodné modernizaci budov a s ní spojená úsporná opatření podporovat, vyžádá si to ale značné investice. "Odhad investic nutných pro přechod na pasivní standard v rodinných domech a budovách přesahuje 1,5 bilionu korun," upozornil. Podle něj by čistotě ovzduší spíš prospěl přechod několika tisíc domácností dosud spalující tuhá paliva na plyn. "Snižovat spotřebu plyn za každou cenu nemá ani ekonomický, ani ekologický smysl," dodal. 

Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) byla spotřeba plynu v Česku loni kvůli mimořádně teplému počasí nejnižší za deset let. Meziročně klesla o 12 procent na 7,28 miliardy metrů krychlových. Dodávky ruské plynárenské společnosti Gazprom se na české spotřebě podílely zhruba 65 procenty. Analýza ale podle ŠPB vychází ze spotřeby plynu v letech 2012 a 2013, kdy podle ERÚ činila 8,16, respektive 8,27 miliardy metrů krychlových. 

Tagy: plyn Česko dodávky energetická politika

Zdroje: ČTK