Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Santové mají smůlu: Přednostní očkování proti koroně se nekoná

Santové mají smůlu: Přednostní očkování proti koroně se nekoná
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Spojené státy zrušily plán přednostně očkovat proti koronaviru umělce ztvárňující Santa Clause výměnou za propagaci vakcíny. Očkování měli dostat také baviči vystupující jako elfové a paní Clausová.

Vánoční spolupráce se měla uskutečnit v rámci vládní kampaně, která počítala s 250 miliony dolarů (více než 5,7 miliardy korun) na propagaci očkování celebritami. Uskutečnit se měla po schválení účinné vakcíny proti koronaviru. Úřady ale nyní potvrdily, že reklamní kampaň byla zrušena, informoval zpravodajský web BBC.

Ředitel Bratrského řádu skutečných vousatých Santů Ric Erwin zprávu označil za "extrémní zklamání". "Byla to naše největší naděje pro Vánoce 2020 a teď se zdá, že se to neuskuteční," řekl listu The Wall Street Journal. Americké ministerstvo zdravotnictví mezitím existenci plánu pro Santy potvrdilo.

S nápadem přišel bývalý vysoký představitel zdravotnictví Michael Caputo, který v září oznámil, že si ze zdravotních důvodů bere dvouměsíční volno poté, co na facebooku zveřejnil video, v němž vědce pracující pro vládní agenturu obvinil z rozvratné činnosti namířené proti prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Caputo v srpnu Erwinovi řekl, že vakcína proti koronaviru bude schválena do poloviny listopadu a pracovníkům v první linii bude distribuována do Dne díkuvzdání, který připadá na poslední listopadový čtvrtek. "Pokud vy a vaši kolegové nejste klíčovými pracovníky, tak už nevím, kdo je," prohlásil Caputo v telefonickém rozhovoru, který zveřejnil The Wall Street Journal. "Jelikož byste dělali Santovi velkou službu, Santa by to určitě oplatil," řekl Erwin.

Ministr zdravotnictví Alex Azar ale podle svého mluvčího o zrušeném plánu "vůbec nevěděl". Mnoho představitelů Santy jsou navíc obézní lidé a senioři, což jsou faktory zvyšující riziko těžkého průběhu covidu-19.

Podle Erwina chtěli představitelé ministerstva finální podobu plánu dokončit do poloviny září a skoro 100 Santů se do projektu už dobrovolně přihlásilo. "Možná Santovi trochu kecali," dodal.

Zdroje: