Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Filatelisté pozor: Koronavirovou známku vydali na toaleťáku

Filatelisté pozor: Koronavirovou známku vydali na toaleťáku
Rakouská pošta vydá koronavirovou známku na toaletním papíře | zdroj: Österreichische Post AG

Rakouská pošta chce jít s dobou, a rozhodla se proto vydat známku s motivem koronaviru. Vytištěná bude na toaletním papíře, jednom z druhů zboží, které lidé během pandemie nakupují do zásoby.

Aršík se samolepicí známkou bude mít formu a velikost jednoho útržku běžného třívrstvého toaletního papíru. Měřit bude na délku deset centimetrů. Pokud se tak vedle sebe naskládá deset aršíků, vznikne toaletní papír o délce jednoho metru, tedy zhruba o délce sloního mláděte.

Právě slůně se stalo v Rakousku jedním ze symbolů opatření v boji proti šíření koronaviru. Jeden metr, který zhruba mládě chobotnatce na délku měří, je totiž vyžadován jako minimální vzdálenost mezi dvěma lidmi.

Slůně se dostalo i přímo na známku. Kromě něj jsou na ní například obrázky zvětšeného koronaviru či heslo: "Jeden metr. Vzdálenost, která nás spojuje."

"Koronavirová známka nemá být jen originální připomínkou letošního roku, ale má i podpořit ty, které tato krize obzvlášť silně zasáhla," uvedl generální ředitel Rakouské pošty Georg Pölzl.

K ceně běžné známky zaplatí zájemci o koronavirový aršík dalších 2,75 eur, které pak dostane nadace veřejnoprávní stanice ORF Licht ins Dunkel (Světlo do temnoty). Nadace peníze rozdělí mezi charitativní organizace, část má dostat například rakouská pobočka Dětského fondu UNICEF.

Originální aršík chtěla pošta původně vytisknout už během první vlny šíření koronaviru letos na jaře. Stála tehdy ale před neřešitelným problémem: Jindy tak běžné spotřební zboží, jako je toaletní papír, nebylo k dostání. "Toaletní papír domácích výrobců byl dlouho buď vyprodaný, nebo jen těžko dostupný v potřebném množství," uvedla pošta.

Papíru přitom bude třeba k vytištění známek opravdu mnoho. Na konci měsíce pošta do prodeje uvolní 300 000 aršíků. Známka bude mít na rubové straně samolepicí vrstvu, takže ji nebude nutné před použitím navlhčit.

Zdroje: