Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Scooby-Doo za svůj vznik nepřímo vděčí Kennedyho vrahovi

Scooby-Doo za svůj vznik nepřímo vděčí Kennedyho vrahovi
Animovaný seriál Scooby-Doo vznikl jako reakce na vraždu Roberta Kennedyho | zdroj: Profimedia

Čtveřice dospívajících, kteří řeší záhady, a jejich věčně vystrašená mluvící doga. Kdo by neznal animovaný seriál Scooby-Doo. Málokdo však ví, že vznikl díky vraždě amerického senátora Roberta Kennedyho.

"Vytvoření Scooby-Dooa nebyla žádná šťastná náhoda, ale strategický krok v reakci na kulturní změny a politické potřeby," vysvětluje Kevin Sandler, docent filmových a mediálních studií na Arizonské státní univerzitě, který o seriálu a následných filmech připravuje knihu.

Ve filmovém studiu Hanna-Barbera vznikly legendární kreslené seriály – Tom a Jerry, Méďa Béďa nebo třeba Flinstoneovi. Jenže šedesátá léta s rozšířením televizí do většiny amerických domácností a vznikem nových televizních stanic přinesla i nový trend pořadů pro děti.

Aby měly seriály u dětí úspěch, a tedy i vydělávaly, řídili se jejich autoři heslem "čím víc akce a dobrodružství, tím líp". Najednou vtipné příběhy se zvířaty vystřídali je superhrdinové, kteří bojovali proti padouchům, mimozemšťanům a nadpřirozeným postavám, děj byl plný akčních scén a násilí, včetně zabití padoucha. Čím víc násilí, tím lepší divácké hodnocení. Muselo se tomu přizpůsobit i studio Hanna-Barbera.

Přišel rok 1968. Násilí na děti křičelo odevšad – televizi plnily záběry z války ve Vietnamu, studentské protesty, nepokoje po atentátu na Martina Luthera Kinga a do toho ještě "pohádky", v nichž hrdinové zabíjejí padouchy. Rodiče se začali ozývat a vyjadřovat svou nespokojenost s televizní nabídkou pro děti.

Pryč s násilím!

Tím, co skutečně změnilo dějiny tvorby pro děti, ale byla vražda senátora a prezidentova bratra Roberta Kennedyho v červnu 1968. Jen několik hodin po jeho smrti byla zřízena Národní komise pro příčiny a prevenci násilí.

Vznikla takzvaná "morální panika", během níž bylo prakticky ze dne na den ze všech možných občanských sdružení, zejména těch rodičovských, odsouzeno televizní násilí. Televizní stanice obratem tě ohlásily, že končí se sci-fi a akčními seriály a zaměří se na komedie.

V rámci nového trendu se ještě na podzim 1968 začalo studio Hanna-Barbera ve spojení se stanicí CBS pracovat na novém seriálu Scooby-Doo, kde jsi?. Mohlo tak konečně znovu navázat na tradici nevinných animáků.

Byť od prvního uvedení v září 1969 vznikly doteď už desítky příběhů se čtveřicí kamarádů a jejich psem, ani v jednom z nich se hrdinové nedostali do reálného, natož smrtelného nebezpečí. Všechny záhady mají logické vysvětlení a duchové nebo příšery jsou vždy jen přestrojení lidé.

Zdroje: