Proč autorství nedávno nalezeného obrazu zjišťují lékaři?

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Znalci výtvarného umění jsou machři, ale někdy si ani oni nevědí rady. S identifikací autora velkolepého obrazu Judita a Holofernes, který byl nedávno nalezen ve francouzském Toulouse, jim ale můžou pomoct lékaři - podle nemoci štítné žlázy, která je vyobrazená na malbě přisuzované italskému baroknímu malíři Caravaggiovi. 

Judita a Holofernes

Judita a Holofernes,zdroj: Wikipedia

Obraz byl nalezen v podkroví jednoho domu v Toulouse před dvěma roky, jeho cena se odhaduje na 120 milionů eur (3,24 miliardy Kč).

Je to Caravaggio, nebo ne? Do debaty, která se v poslední době rozvířila kolem autorství obrazu Judita a Holofernes dnes vstupuje rovněž medicína. Zvláště pak endokrinologie. Také na tomto obrazu, stejně jako na ostatních Caravaggiových dílech, od Ukřižování svatého Ondřeje, které je uchováváno v muzeu v Clevelandu, po Madonnu del Rosario, kterou lze zhlédnout ve vídeňské Kunshistorickém muzeu, se vyskytuje často muž nebo žena, ať už jde o hlavní či vedlejší postavu, s jednou zvláštností: zvětšeným objemem štítné žlázy, čili strumou nebo voletem.

Toto onemocnění bylo tehdy dosti hojné a souviselo s nedostatečným příjmem jódu v potravě. Často bylo i příčinou kretenismu.

Že Judita může být snadno přisouzena Caravaggiovi, není názor historika umění, ale lékaře, který se zajímá o vztah lékařství a umění a je autorem četných studií o vlivu lékařství, a zvláště endokrinologie, na svět umění.

Důkaz tkví právě ve strumě služky, která stojí vedle Judity, prohlašuje Paolo Pozzilli, šéf endokrinologické a diabetologické jednotky při univerzitě Campus Bio-Medico v Římě.

"Caravaggio byl velkým mistrem strum," uvádí Pozzilli, mimo jiné i autor knihy Umění v lékařství a lékařství v umění. "Oko lékaře ihned rozpozná dokonalost anatomických detailů strumy na toulouském obraze Judity.

Také na obraze Judita a Holofernes uchovávaném v Neapoli v paláci Zevallos, který je přisuzován vlámskému malíři a Caravaggiově současníkovi Luisi Finsonovi, je dobře znatelná struma, a nikoli náhodou panovaly pochybnosti ohledně autorství také tohoto díla, které bylo považováno za kopii dosud ztraceného Caravaggiova obrazu.

Existuje nejméně pět obrazů, na nichž Caravaggio vymaloval strumu. Tato typicky ženská choroba, kterou tehdy způsoboval chronický nedostatek jódu, se nevyhýbala ani mužům. Je to vidět u muže u Kristových nohou na obraze Ukřižování svatého Ondřeje, který je v clevelandskému muzeu, nebo u služky na obraze Judita uřezává hlavu Holofernovi Artemisie Gentileschiové, která vycházela z Caravaggiova obrazu," říká Pozzilli.

Lékařství však samozřejmě nemůže být náhražkou za experty na historii umění, pokud jde o autorství tohoto díla, na nějž Francie vyhlásila třicetiměsíční zákaz vývozu ze země. Může však být významným přínosem, zvláště díky endokrinologovi, v odhalování tajemství Caravaggiových dokonalých anatomických popisů.

Tagy: zahraničí výtvarné umění zajímavosti a kuriozity nemoci a nákazy lékařský výzkum umění a kultura věda a poznání

Zdroje: ČTK,La Repubblica