Hladové peklo, ze kterého není úniku. Jak to vypadá ve městě, které drží IS a obléhá ho armáda
30. 4. 2016 – 11:01 | Magazín | red

Dochází tam jídlo a léky. Z irácké Fallúdži se navíc stalo vězení. Islámský stát, který město ovládá, nedovoluje civilistům odcházet. Fallúdžu už téměř rok obléhá armáda.
Abú Džásim dokáže pro svou sedmičlennou rodinu obstarat pouze jedno jídlo denně. Většinou je to dušená zelenina nebo rýže a malá porce chleba. Je to poprvé v životě, kdy jeho rodina čelí hladu. Abú Džásim žije v irácké Fallúdži, která je od roku 2014 v rukou radikálů z Islámského státu (IS) a již od loňského srpna obléhá irácká armáda.
Dvaapadesátiletý abú Džásim má obchod s potravinami a jeho rodina až dosud hlad nepoznala. Skutečné vyhladovění zatím nikomu ve městě nehrozí, ale podle zdravotnických zdrojů začíná přibývat případů podvýživy. Město také zápasí s nedostatkem léků.
Armáda upevnila v srpnu své pozice v okolí města a začala blokovat zásobování. Ty, kteří se snaží uprchnout, většinou pochytají radikálové, kteří chtějí ve městě udržet civilisty, aby nepřišli o lidské štíty v případě armádního útoku.
Občané, kteří s AP hovořili telefonicky, avšak bez uvedení celých jmen, popsali situaci ve městě jako tristní. Mnohé zboží zcela zmizelo, ceny toho dostupného šplhají vzhůru. Stokilogramový pytel mouky, který stával 51 600 dínárů, teď stojí skoro dva miliony dínárů (37 tisíc korun). Ceny zeleniny se zvedly o 500 procent a 450gramová dětská výživa zdražila z 3870 na 144 tisíc dínárů (na 2700 korun). Cukr a čaj se nedají sehnat za žádnou cenu. Pouze rodiny, které udržují vztahy s IS, mají lepší přísun zboží.
Podle lékaře z místní nemocnice docházejí léky pro pacienty s chronickými nemocemi jako cukrovka nebo vysoký tlak. V poslední době jsou nejčastějšími pacienty děti a také staří lidé trpící podvýživou.
Organizace Human Rights Watch (HRW) vyzvala bojující strany, aby zajistily dopravu potřeb k civilistům. "Humanitární situace ve Fallúdži je stále bezútěšnější. Je třeba věnovat větší pozornost obléhaným městům, protože důsledky mohou být pro civilisty katastrofální," sdělil zástupce blízkovýchodní sekce HRW Joe Stork.
IS si je vědom rostoucí nespokojenosti občanů a pokusil se ji zmírnit. V srpnu například otevřel pekárnu a začal v ní prodávat dotovaný chléb, avšak kvůli nedostatku mouky byla pekárna uzavřena. Pak radikálové zabavili zásoby mouky zemědělcům a v pětikilogramových baleních ji zdarma vydávali rodinám. Mouka byla ale nekvalitní, protože byla dlouho skladovaná a určená ke krmení zvířat.
Když IS v roce 2014 Fallúdžu obsadil, abú Džásim s rodinou stejně jako tisícovky dalších občanů uprchl. Usadil se v Kirkúku, ale nedokázal platit tamní vysoký nájem ani další výdaje a po několika měsících byl nucen se vrátit. Od roku 2015 radikálové civilistům brání odejít. Člen rady provincie Anbár, kde Fallúdža leží, Fálih Isáví odhaduje, že ve městě, které mívalo 300 tisíc občanů, nyní žije asi 90 tisíc lidí.
Když loni armáda podporovaná mezinárodní koalicí začala obsazovat města v okolí Fallúdže, začal si abú Džásim dělat zásoby potravin. "Jídlo nám koncem prosince došlo a situace se ještě zhoršila v lednu, kdy byly velké mrazy," řekl obchodník. Naproti přes řeku Eufrat leží město Chaldíja, jehož obyvatelé se pokoušejí posílat známým ve Fallúdži zásoby po řece. Plní plastové nádoby suchými potravinami a léky a také plynovými bombami, avšak členové IS často tyto "vodní" zásilky zabavují.
Abú Džásim umístil na střechu svého domu pasti a snaží se do nich chytat holuby. Vaří z jejich masa kaši, ale dětem to zrovna moc nechutná. Drtí také pecky datlí a přimíchává je k mouce. "Čekáme na osvobození Fallúdže," říká muž. Ale bude zřejmě čekat dlouho.
Armáda usilující o osvobození území od IS považuje Fallúdžu za problém. Je to středisko oblasti, v níž žijí sunnitští muslimové. Toto obyvatelstvo není nakloněno šíitské vládě, jež je u moci po pádu bývalého prezidenta Saddáma Husajna, za nějž Iráku vládla sunnitská menšina. Fallúdža je spojována se sunnitským povstáním, které po Saddámově svržení vypuklo. Byla oporou irácké Al-Káidy a dějištěm dvou velmi krvavých bitev amerických vojáků s radikály. IS je nástupcem irácké Al-Káidy a mnoho občanů Fallúdže na tuto organizaci pohlíží jako na obránce práv sunnitů.
"Teď jsme volní, není tu žádná armáda, žádné zatýkání. Ano, obléhají nás a útočí letadly, ale stále můžeme jíst to, co je k mání, i když nic speciálního. Islámský stát nás neopustil a stará se o nás," řekl dvaasedmdesátiletý abú Rámí. Jeden z jeho synů byl v roce 2010 zatčen, dva další se připojili k IS. "Předtím jsme měli jídlo a pití, ale žádnou důstojnost, teď žijeme důstojně, ale s málem jídla a pití," sdělil.