Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Plně očkovaní se od pátku po návratu z ciziny nemusí testovat, stačí vyplněný formulář

Plně očkovaní se od pátku po návratu z ciziny nemusí testovat, stačí vyplněný formulář
Podmínky při návratu se nebudou týkat osob, které plně absolvovaly očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale u všech zemí povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Od pátku 9. července nemusí plně očkovaní Češi absolvovat test na koronavirus ani karanténu bez ohledu na zemi, ze které přicestují. Bude stačit vyplněný příjezdový formulář.

Na twitteru to dnes oznámil ministr zahraničí Jakub Kulhánek. Týkat by se to ale podle webu ministerstva nemělo zemí s extrémní mírou rizika nákazy covidem-19, ministerstvo zdravotnictví dnes upraví opatření, uvedl později na twitteru ministr Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch minulý týden po jednání vlády avizoval, že se od 9. července změní režim návratu a testovat se budou muset lidé při příjezdu ze všech zemí. U zeleně a oranžově označených zemí na takzvané mapě cestovatele bude muset cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován alespoň antigenním testem ne starším než 48 hodin, nebo PCR testem ne starším než 72 hodin.

U červených a tmavě červených zemí budou platit podmínky jako aktuálně pouze pro tmavě červené, to znamená povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Zaměstnavatelé současně nebudou smět vpustit na pracoviště po návratu ze zahraniční dovolené lidi bez negativního testu.

Podmínky při návratu se ale nebudou týkat osob, které plně absolvovaly očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale u všech zemí povinnost vyplnit před návratem příjezdový formulář.

Nadále však platí důrazné nedoporučení cestovat do zemí, kde je extrémní riziko šíření nových mutací koronaviru. Týká se to Tuniska, Ruska, Paraguaye, Namibie, Peru, Kolumbie, Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Nepálu, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe a Indie.

I z nich ale bude možný návrat s plným očkováním bez testů, a to i cizinců s dlouhodobým pobytem v ČR. „S ohledem na šíření mutací v jednotlivých zemích je tento seznam proměnlivý. Nechceme však bránit dlouhodobě žijícím cizincům a jejich rodinám v návratu do ČR,“ uvedl Vojtěch.

Vstup ze států s extrémním rizikem je bez očkování umožněn pouze občanům a rezidentům ČR, akreditovaným členům diplomatických misí, případně pokud je vstup osoby v zájmu státu. Při návratu je nutné absolvovat test před cestou, následně PCR test do 24 hodin a poté nejdříve desátý den po příjezdu. Povinná je samoizolace.

Zdroje: