Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

„Namístě je opatrnost.“ WHO varuje před rozsáhlým rušením proticovidových opatření

„Namístě je opatrnost.“ WHO varuje před rozsáhlým rušením proticovidových opatření
Zalidněné ulice Londýna. Boris Johnson v pondělí i přes narůstající počet nakažených potvrdil, že se od 19. července v Anglii zruší zbývající koronavirová omezení | zdroj: Profimedia

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala před rozsáhlým a předčasným rušením proticovidových opatření.

Domněnka, že už jsou očkováním všichni chráněni a že je proto opět možný úplný návrat k normálu, je nebezpečná pro Evropu i pro další regiony, varoval dnes v Ženevě krizový manažer WHO Mike Ryan.

„Nyní je namístě největší opatrnost,“ řekl Ryan na tiskové konferenci. Přitom neadresoval přímá doporučení nebo kritiku Británii, jejíž premiér Boris Johnson v pondělí i přes narůstající počet nakažených potvrdil, že se od 19. července v Anglii zruší zbývající koronavirová omezení. Obyvatelé se tak například budou moci rozhodnout, zda budou na veřejnosti nosit roušky a dodržovat rozestupy.

„Když se otevře, přenosů přibude,“ varoval dnes Ryan. Upozornil také, že ještě nejsou všichni lidé naočkovaní proti covidu-19 a navíc není jasné, nakolik vakcíny chrání proti šíření infekce. Vlády by nyní neměly ukvapeně dávat v sázku pokrok v boji proti pandemii, zdůraznil Ryan.

„V dostihu s očkovacími látkami mají nyní náskok virové varianty,“ varoval dnes šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Opět přitom podle agentury DPA obvinil bohaté země, že výrazně nedostatečným zásobením chudších zemi vakcínami umožnily šíření a také vznik nakažlivějších variant.

Zdroje: