Nová pravidla pro národní parky schválena. Obce chtějí podat ústavní stížnost

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Nová pravidla pro čtyři české národní parky (Krkonše, Podyjí, Šumava a České Švýcarsko) nakonec budou platit. Poslanci v úterý večer přehlasovali prezidentovo veto. Šumavské obce, které se stavěly proti novele, doufají, že rozhodnutí sněmovny zvrátí Ústavní soud. Prostřednictvím senátorů chtějí podat ústavní stížnost. 

Národní parky se rozdělí na několik zón včetně nejpřísněji chráněné bezzásahové zóny. Ilustrační snímek kácení na Šumavě

Národní parky se rozdělí na několik zón včetně nejpřísněji chráněné bezzásahové zóny. Ilustrační snímek kácení na Šumavě,zdroj: Profimedia.cz

Novela přinese národním parkům podle ministerstva pro životní prostředí stabilitu díky tomu, že se stanovené zóny nebudou moci 15 let měnit, i otevírání národních parků, především Šumavy, šetrné turistice.

Zákon předpokládá rozdělení parků do čtyř zón - na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území. Vymezí se například taky cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek.

Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. Stát nebude moci v národních parcích prodávat žádné své pozemky, na ostatní bude mít předkupní právo.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že ve stanovisku prezidenta nenašel nic nového. "Musím konstatovat, že zůstávám zcela na svém, že si myslím, že poslanecká verze novely zákona o ochraně přírody a krajiny je dobrá a je vyvážená," řekl.

Podle něj zvítězil "zdravý rozum nad demagogií" a snaha nechat po další léta národní parky v další nejistotě. Nyní bude nutné připravit zásady péče, novou zonaci a do dvou let od účinnosti zákona zahájit jednání o vymezení klidových území. Změny se budou týkat i návštěvních řádů, dodal Brabec.

Sněmovna normu potvrdila hlasy 117 ze 149 přítomných poslanců, proti bylo 18 členů. Novelu nepodpořili zejména poslanci ODS a KSČM.

Sdružení Hnutí Duha označilo v tiskové zprávě nová pravidla pro národní parky za kompromis a krok vpřed.

"Přinášejí v ochraně přírody podstatný posun k lepšímu. Většina rozlohy každého národního parku bude určena pro ochranu divoké přírody a zároveň z ní nebude automaticky vyloučen vstup ohleduplných návštěvníků," uvedl programový ředitel Jiří Koželouh. Předloha ale podle něho nestanoví, do kdy mají změny nastat.

Ústavní soud jako poslední naděje

Šumavské obce, které se stavěly ostře proti novele, teď chtějí podat ústavní stížnost. "Svaz obcí se teď prostřednictvím minimálně 17 senátorů obrátí na Ústavní soud," uvedl starosta obce Modrava Antonín Schubert.

Stížnost podá předseda svazu co nejdříve. Už ji předjednal s advokátními kancelářemi, které podle Schuberta nevidí boj obcí jako prohraný, protože argumentů má údajně svaz dost.

Schubert již dříve kritizoval, že novela zpřísňuje ochranu přírody a přitom zapomíná na to, že v šumavském parku žijí lidé. Starosta tvrdí, že novela otevírá Šumavu pro vyvolené a uzavírá rozsáhlé oblasti pro úpravu běžkařských tratí.


Tagy: Česko domácí Národní park Šumava národní park české zákony ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK