Zákon o národních parcích čeká Zemanovo veto, poslanci zamítli senátní návrh

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Poslanci schválili nová pravidla pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě bez senátních úprav, které měly mimo jiné zvýšit pravomoci obcí. Prezident Miloš Zeman, který podporuje senátní verzi, už potvrdil, že zákon o národních parcích bude vetovat. Poslanci o něm tedy budou hlasovat ještě jednou.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Senát chtěl v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) přijetí zákona uvítal - podle něj bude znamenat stabilitu pro národní parky. Ministr je navíc přesvědčen, že Sněmovna přehlasuje i prezidentovo veto. Novelu uvítali i ředitelé národních parků, naopak Svaz obcí Národního parku Šumava výsledek hlasování kritizuje.

Poslanci odmítli senátní návrhy, které by podle kritiků mohly vést až ke konci národních parků jako nejcennějších chráněných území. Degradovaly by je podle nich na výrazně nižší úroveň a otevřely by cestu developerským projektům v národních parcích. 

Senátního znění novely se zastávali zejména poslanci z Plzeňského a z Jihočeského kraje a mluvili hlavně o Šumavě. Bez senátních úprav podle nich novela zasáhne tamní obyvatele, udělá z nich lidi nižší kategorie, případně je dokonce donutí odstěhovat se.

Ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený výsledek hlasování uvítal. "Tahle novela by měla přinést velké zklidnění v rozčeřené atmosféře toho, kam mají národní parky směřovat, kdy část obcí byla pro přírodu a část spíš pro obecní národní park," řekl. Schválení sněmovní verze zákona uvítal i mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný. "Opačná situace by nadneseně řečeno znamenala konec národních parků v České republice," řekl.

Naopak šéf svazu šumavských obcí Antonín Schubert výsledek hlasování kritizuje. "Novela je velmi špatnou zprávou pro turistickou veřejnost i velmi špatná zpráva pro obce. Lživým argumentem byly neexistující developerské projekty, neexistující developeři a neexistující výstavba cest," řekl. Novela podle něj otevírá Šumavu pro vyvolené a uzavírá rozsáhlé oblasti pro úpravu běžkařských tratí.

Ke kritice se připojil i jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Podle něj poslanci podlehli enormnímu tlaku zastánců divočiny a výhrůžkám nezvolení v příštích volbách. Nesouhlas s poslanci vyjádřili také zastupitelé Plzeňského kraje, kteří už dříve podpořili senátní návrh zákona. Krajská radní pro životní prostředí Radka Trylčová (ODS) míní, že nyní bude záležet i na složení Rady národního parku a jak silné slovo v ní budou mít šumavské obce. 

Zeman bude zákon vetovat 

Zeman, který minulý týden ve Sněmovně podpořil senátní verzi novely, při návštěvě Karlovarského kraje oznámil, že bude zákon o národních parcích vetovat. Pro ústavní stížnost v případě přehlasování svého veta nevidí důvod. Jak ale dodal, bude o této možnosti ještě přemýšlet.

Pro přehlasování veta by bylo třeba stejně jako pro přehlasování senátní verze zákona 101 poslanců. Dnes normu podpořilo 117 ze 164 hlasujících poslanců. Za návrh se postavili zákonodárci z vládních ANO a KDU-ČSL a z opozičních TOP 09, Úsvitu a Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury (SPD). Normu podpořila i většina sociálních demokratů a sedm komunistů. Výhradně proti hlasovali jen poslanci ODS.

Předloha přinese národním parkům podle ministerstva pro životní prostředí stabilitu díky tomu, že se stanovené zóny nebudou moci řadu let měnit, i otevírání národních parků, především Šumavy, šetrné turistice. Zákon počítá s rozdělením parků do čtyř zón - na bezzásahovou zónu přírodní, zónu přírodě blízkou, zónu soustředěné péče o přírodu a zónu kulturní krajiny, kterou by tvořilo zastavěné území parku. Vymezí se například taky cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích nebo vjezdu mimo silnice. Stát nebude moci v národních parcích prodávat žádné své pozemky, na ostatní má mít předkupní právo.

Senátoři chtěli v zákoně například zdůraznit, že účelem národních parků je také zajištění a podpora udržitelného rozvoje obcí na jeho území zachování, ochrana a údržba cenných ploch a památek a jejich využití pro vzdělávání, turistiku a rekreaci. Horní komora žádala o to, aby se stanovením jednotlivých zón parků musely souhlasit tamní obce, nejen rady parku.

Tagy: Česko domácí poslanecká sněmovna prezidentské veto Parlament čr Národní park Šumava národní park české zákony ekologie a ochrana životního prostředí

Zdroje: ČTK