V Sýrii zabíjel plyn. Byl ze skladu rebelů, hájí Rusové Asadův útok

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 5. 4. 2017 19:13) - Aktuality autor: von

Plynový útok syrských vládních sil v syrské provincii Idlib si dosud vyžádal nejméně 100 obětí a 400 raněných. Podle americké vlády byl při útoku použit sarin. Ruské ministerstvo tvrdí, že smrtící plyn pocházel ze skladu rebelů, který syrská armáda vybombardovala. Kvůli útoku se mimořádně sešla i Rada bezpečnosti OSN.

Chemickému útoku v Sýrii dosud podlehlo sto lidí

Chemickému útoku v Sýrii dosud podlehlo sto lidí,zdroj: Profimedia.cz

Podle svazu syrských záchranných organizací (UOSSM) může bilance dále růst, většina raněných trpí dýchacími potížemi. Podle tohoto zdroje nejprve letadla zaútočila na vesnici Chán Šajchún jižně od města Idlib a později znovu na zařízení, kam záchranáři sváželi raněné. "Od 06:30 tam bylo přes 40 útoků. Počet obětí roste nejenom kvůli útokům na oblast Idlibu, ale také kvůli nechemickým útokům v Hamá," sdělil zdroj z UOSSM.

Zdroj z americké vlády citovaný agenturou Reuters oznámil, že vláda věří, že byl k útoku použit sarin a "že téměř jistě" jsou pachatelem síly loajální syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Zasažení sarinem se projevuje bolestmi hlavy, zúžením očních zorniček a dýchacími obtížemi, v těžkých případech se dostavuje dušení, křeče, zpomaluje se činnost srdce a nastává smrt.

Asada z činu posléze obvinil i samotný ministr zahraničí USA Rex Tillerson. "Vyzýváme Rusko a Írán, aby uplatnily svůj vliv na syrský režim a zajistily, aby se takové hrozné útoky již neopakovaly," uvedl. Moskva a Teherán podle něj nesou jako "samozvaní garanti příměří z Astany zodpovědnost za tyto mrtvé".

Zasedla Rada bezpečnosti OSN

Mluvčí ruského ministerstva Igor Konašenkov časně zrána sdělil, že Rusko v úterý zaregistrovalo vládní letecký útok na povstalecký sklad munice a továrnu na výrobu zbraní na východním okraji města Chán Šajchún jižně od města Idlib. Nálet se podle mluvčího odehrál mezi 11:30 a 12:30 místního času.

Mluvčí řekl, že chemické zbraně vyrobené v této továrně byly použity teroristy v Iráku. Konašenkov dodal, že podobný typ chemických zbraní rebelové dříve použili také v syrském Aleppu. Zde prý způsobily podobné následky, jaké se daly pozorovat v Chán Šajchúnu. Rusko prý má z Aleppa vzorky a předá je mezinárodním kontrolním orgánům.

SOHR i další aktivisté dlouhodobě obviňují syrský režim z nasazení chemických zbraní. Naposledy v únoru zveřejnila lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) zprávu, podle níž syrské vládní vrtulníky v loňských bojích o město Halab (Aleppo) na severu Sýrie shazovaly na obytné čtvrti barely s chlorem. HRW uvedla, že vycházela z rozhovorů se svědky a z analýzy videoklipů a fotografií.

V reakci na útok mimořádně zasedla Rada bezpečnosti OSN. Projednala rezoluci, která nasazení chemických zbraní odsuzuje. Návrh předložený Británií, Francií a USA požaduje od Damašku, aby plně spolupracoval s mezinárodními vyšetřovateli. Zároveň hrozí sankcemi v případě potvrzení, že v Sýrii byly k útoku použity otravné látky.

Rusko rezoluci OSN odmítá

Návrh rezoluce považuje Rusko v jeho nynější podobě za nepřijatelný. Podle mluvčí ruské diplomacie Mariji Zacharovové se text neopírá o věrohodné údaje. Rusko jako stálý člen RB OSN může rezoluci vetovat, což učinilo i v předchozích případech, kdy byl text namířen proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada. Francouzský prezident François Hollande vyzval k tomu, aby sankce proti vládnoucímu syrskému režimu byly přijaty. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil Asada za vraha.  

Syrská vláda je podezřelá, že i po zničení svých zbraní používala proti civilistům chlor. Rusko a Čína v únoru vetovaly rezoluci, která navrhovala sankce proti syrskému režimu za použití chemických zbraní.

Sobotka chce zachovat ambasádu v Sýrii

Česká vláda odsuzuje jakékoliv použití chemických zbraní, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v souvislosti s útokem v Chán Šajchúnu. Uzavření české ambasády v Sýrii ale nepovažuje za vhodnou reakci na incident. Znamenalo by podle něj pouze to, že bychom méně věděli o tom, co se v Sýrii odehrává.

Možnost stáhnout českou velvyslankyni v Damašku Evu Filipi dnes v Bruselu zmínil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) pro případ, že by se prokázalo, že za útok v provincii Idlib je odpovědný Asadův režim. Oběti podle mluvčí české pobočky mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) Ivety Polochové vykazují známky zásahu nejméně dvěma různými chemickými látkami.

Sobotka však uzavření české ambasády, která jako poslední z velvyslanectví zemí Evropské unie dosud po vypuknutí občanské války stále funguje, za špatnou cestu. "Znamená to, že budeme vědět mnohem méně, co se v Sýrii děje. Naopak ta ambasáda musí dále fungovat," řekl. 

Česko podle něj může přispět prostřednictvím humanitární pomoci přímo Syřanům. "Je důležité, aby všechny země, které mají vliv na to, co se děje v Sýrii, to znamená Rusko, Írán, západní státy, USA, udělaly všechno pro to, aby se zabránilo jakémukoliv dalšímu používání chemických zbraní," dodal.

Trump označil útok v Sýrii za hrůznou urážku lidstva

Americký prezident Donald Trump považuje chemický útok za "děsivý a nepopsatelný". "Je to hrůzná urážka lidstva," řekl při setkání s jordánským králem Abdalláhem II. v Oválné pracovně Bílého domu.

Velvyslankyně USA v OSN Nikki Haleyová předtím ostře kritizovala Rusko, že nedokáže krotit svého syrského spojence. "Kolik dětí ještě bude muset zemřít, než se Rusko začne zajímat?" prohlásila diplomatka na dnešním mimořádném zasedání Rady bezpečnosti OSN, která se případem zabývá.

Podle hromadících se svědectví z místa tragédie je za útok odpovědné syrské vojenské letectvo. Podle zdroje citovaného Reuters shodil syrský letoun čtyři bomby - tři konvenční, které vybuchly běžným způsobem, a jednu, která hlučně neexplodovala. Nad místem dopadu se ale vytvořil sloup bílého dýmu. Haleyová upozornila, že USA se mohou odhodlat kvůli incidentu k jednostranné akci, pokud s tím OSN nic neudělá.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí syrský režim Rada bezpečnosti OSN chemické a biologické zbraně

Zdroje: ČTK