Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Londýnské kostely ustupují mešitám. Rodí se Londonistán?

Londýnské kostely ustupují mešitám. Rodí se Londonistán?
Centrální londýnská mešita, která se nachází poblíž Regent's Parku | zdroj: Profimedia

Nedáme si vzít svůj způsob života, ujišťovali obyvatelé Londýna po teroristickém útoku u sídla parlamentu. Jejich město i život v něm se však mění. Londýn plíživě konvertuje k islámu.

Z metropole Spojeného království se vytrácejí kostely. Od roku 2001 jich ubylo pět set, upozorňuje konzervativní Gatestone Institute (zde).

Zato mešity v Londýně rostou jako houby po dešti. Analytik Giulio Meotti v Gatestone zmiňuje 423 nových mešit.

Některé byly přestavěny z opuštěných kostelů. London Free Press například informuje, že kostel církve sjednocení na Hamilton Road  koupila a změnila na mešitu komunita egyptských muslimů. Kostel svatého Petra "konvertoval" na mešitu Medina a z bývalého metodistického kostela zase vznikla mešita "Brick Lane".

Konvertují také lidé. Počet těch, kteří rok co rok přestupují k islámu, se v tomto století v Británii zdvojnásobil. Konvertité přitom často přijímají radikální formy islámu – jako terorista Khalid Masood, který minulý týden najel autem do lidí na mostě přes Temži a potom u sídla parlamentu ubodal policistu.

Někteří konzervativci bijí na poplach a varují, že Londýn se mění v Londonistán.

Královna, ochránkyně víry

Název Londonistán pro metropoli na Temži jako první použila Melanie Phillipsová, analytička Daily Mailu, ve své knize Londonistan: How Britain is Creating a Terror State Within (Londonistán: Jak Británie sama ze sebe vytváří teroristický stát, Encounter Books, New York 2006). Cituje v ní islámského kazatele Maulana Razu Rizviho, který tvrdí, že Londýn je dnes "víc islámský než mnohé muslimské země".

Deník Daily Mail, pro který Phillipsová píše, otiskl fotografie kostelů a mešity, které stojí ve východním Londýně. Reportér Guy Walters je navštívil během bohoslužeb. V kostele Svatého Jiřího, který pojme 1230 lidí, naslouchalo v neděli knězi pouze 12 věřících. Do srovnatelného  kostela Panny Marie, dorazily dvě desítky křesťanů.

profimedia-0309837554 Zatímco londýnské kostely zejí prázdnotou, mešity bývají narvané k prasknutí. Na snímku Baitul Futuh Mosque | zdroj: Profimedia

Zato do blízké mešity se věřící nevešli, a tak kazatel promlouval ke stovkám muslimů, kteří klečeli na modlitebních koberečcích přímo na ulici Spitalfields.

V článku zveřejněném pod titulkem "Jedna země, dvě náboženství a tři výmluvné obrázky", žurnalista Walters jízlivě podotýká: Zapomeňte na to, že královna má titul ochránkyně (křesťanské) víry a že ve Sněmovně lordů zasedá 26 biskupů anglikánské církve.

Ozvou se muezzinové?

Poloprázdné nebo spíš prázdné kostely na jedné straně a přeplněné mešity na straně druhé jsou patrné téměř ve všech částech Londýna. Lze tedy předpokládat, že trend úbytku kostelů a nárůstu počtu mešit bude pokračovat.

A nejen v Londýně. Gatestone Institute zmiňuje také druhé největší britské město Birmingham, kde se muslimská komunita rozrůstá a kde přibývá mešit. Tamní muezzinové požadují na radnici, aby mohli z tlampačů umístěných v minaretech třikrát denně svolávat souvěrce k modlitbám.

Každý pátý obyvatel milionového Birminghamu (21,8 procenta) se hlásí k islámu. Už před pěti lety se ve městě rodilo více dětí do muslimských než křesťanských rodin.

profimedia-0315157344 Podpora muslimů před londýnskou mešitou Wightman Road | zdroj: Profimedia

Ještě větší podíl muslimské populace než Birmingham má přitom třísettisícový Bradford, téměř čtvrtinový (24,7 procenta).

Mládí na straně islámu

Křesťanství jako dominantní náboženství v Británii ustupuje islámu.

Tento vývoj se bude zrychlovat, protože na straně muslimů je vyšší porodnost a síla mládí. Téměř polovina britských vyznavačů islámu je mladších 25 let, zatímco jen čtvrtina křesťanů zatím nedosáhla 65 roků.

Matematický model think-tanku Christian Research předpovídá, že v roce 2020 bude v Británii víc lidí navštěvovat mešity než kostely. Počet pravidelných účastníků pátečních muslimských modliteb se zvýší na 683 000, zatímco počet návštěvníků nedělních křesťanských modliteb se sníží na 679 000.

Od roku 2001 přibyl v Británii milion muslimů a od roku 2015 je nejčastějším jménem novorozených chlapců v Anglii a ve Walesu Mohammed či jeho další verze Muhammad či Mohammad, píše Daily Mail a citujeKeitha Porteouse Wooda, ředitele Národní sekulární společnosti: "Další dvě dekády budou patřit aktivnějším muslimům."

Hurá do Mekky

Britové po vražedném útoku Khalida Masooda opakovali zaklínadlo, že si nedají vzít svůj způsob života. Jenže realita je jiná.

Několik příkladů, na které upozorňuje Gatestone Institute:

  • Národní univerzitní rada v usnesení doporučila britským univerzitám, na nichž studují žáci ze zemí Středního východu, oddělovat chlapce od dívek. Londýnská Queen Mary University už zřídila pro muslimské dívky zvláštní vchody a oddělený prostor v posluchárně.
  • Islámská společnosti působící na prestižní London School of Economics uspořádala oslavu, na které byli muži od žen odděleni sedm metrů dlouhým paravánem.
  • Po vražedném útoku fanatických vyznavačů islámu na francouzský satirický magazín Charlie Hedbo oznámil britský velvyslanec v Saúdské Arábii Simon Collins že přestupuje na islám a odjel na pouť hadždž do Mekky.
  • K tomu se dá připojit snaha zatajit Velikonoce. Pořadatelé tradičního hledání velikonočních vajíček v památných oblastech Británie (Národní trust a čokoládovna Cadbury) letos z oblíbené akce odstranili slovo velikonoční, aby tím nedráždili vyznavače jiné než křesťanské víry.

Nezašli snad Britové s multikulturalismem přece jen příliš daleko?

Zdroje:
Vlastní