Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Nejmenší sobotní přírůstek nově nakažených za posledních pět víkendů

Nejmenší sobotní přírůstek nově nakažených za posledních pět víkendů
Šíření vedle očkování zabraňuje dodržování preventivních opatření, zejména roušek a respirátorů. Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

V třetí adventní sobotu testy potvrdily 9080 případů covidu-19, což je nejnižší sobotní přírůstek za posledních pět víkendů. Počty nakažených tak klesají desátý den v řadě. 

Před týdnem bylo nový případů o 1900 více. 

Nižší denní nárůsty se projevují i v poklesu incidenčního čísla. Podle aktuálních statistik připadá v Česku 871 případů koronavirové nákazy potvrzených v poledních sedmi dnech. Je to nejnižší hodnota incidenčního čísla od 18. listopadu.

Nejvíce se epidemie šíří ve východní polovině Česka. Nejvyšší incidenci vykazuje Zlínský kraj s 1024 novými případy za poslední týden v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Následuje kraj Vysočina s 1015 případy a Pardubický kraj s 979 potvrzenými případy. Naopak nejnižší týdenní incidenci má Karlovarský kraj se 406 případy na 100 tisíc lidí.

Na úrovni okresů je nejhorší epidemická situace na Uherskohradišťsku, s incidenčním číslem blížícím se 1200. Následuje Vyškovsku a okresy Praha-východ, Žďár nad Sázavou a Svitavy. Na opačném konci žebříčku zůstává Sokolovsko s Chebskem.

Nadále vysoká je kvůli epidemii zátěž zdravotnického systému, i ta ale postupně klesá. V nemocnicích leželo v sobotu 5766 pacientů s covidem, z toho 1012 v těžkém stavu. Ve mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizovaných o téměř 800.

Méně testů, ale i nižší pozitivita 

Podle průběžných údajů laboratoře v sobotu prověřily na přítomnost nového koronaviru 65 740 vzorků. O týden dříve provedly přes 79 tisíc testů.

Pozitivní výsledek vyšel tuto sobotu u 31,5 procenta lidí, kteří se nechali otestovat s příznaky nemoci. Ve stejný den o týden dříve to bylo 33,4 procenta. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 8,9 procenta vzorků, což představuje mírný mezitýdenní nárůst. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních vzorků z necelých 13 procent na 13,7 procenta.

Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo 2,33 milionu lidí. Zemřelo 34 451 z nich. Od začátku prosince přibylo zatím 1154 úmrtí.

Lékaři za sobotu aplikovali podle předběžných údajů 31.302 dávek vakcíny proti covidu, zhruba o 950 méně než ve stejný den předchozího týdne. Od začátku vakcinace koncem loňského prosince bylo podáno přes 14,36 milionu dávek, z toho zhruba 1,5 milionu připadá na posilovací dávky. Ukončené očkování má v Česku 6,48 milionu lidí.

Zdroje: