Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Šíření covidu zpomaluje, počet nově nakažených klesá devátý den v řadě

Šíření covidu zpomaluje, počet nově nakažených klesá devátý den v řadě
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Laboratoře v pátek potvrdily 12 386 nových případů nákazy covidem-19. Je to nejnižší počet v pracovním dni od poloviny listopadu. Epidemie zpomaluje už devátý den v řadě. Minulý pátek testy ukázaly o zhruba 5300 případů víc.

Sedmidenní incidence poprvé po třech týdnech klesla pod 900 případů na 100 tisíc obyvatel. V nemocnicích bylo v pátek 6222 pacientů s covidem, v mezitýdenním srovnání přibližně o 800 méně. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu nakažených klesají v mezitýdenním srovnání devátý den v řadě. Od začátku týdne testy prokázaly celkem 77 837 případů, zatímco za pět pracovních dní předchozího týdne to bylo 97 tisíc případů.

Týdenní incidence v Česku klesla na 889 nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Nejhorší epidemická situace je ve Zlínském kraji a na Vysočině, kde je incidenční číslo stále vyšší než 1000. Naopak nejlépe je na tom Karlovarský kraj se 419 nově potvrzenými případy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Z okresů je na tom nejhůře Uherskohradišťsko s týdenní incidencí těsně pod 1200 případy na 100 tisíc lidí. Následují okresy Vyškov a Žďár nad Sázavou s incidenčním číslem vyšším než 1100. Na opačném konci žebříčku je Sokolovsko a Chebsko.

Mírně klesá také zátěž nemocnic. V pátek bylo hospitalizováno 6222 lidí s covidem, z toho 1067 v těžkém stavu. Oproti stejnému dni předchozího týdne klesl počet covidových pacientů o 804 a byl nejnižší za téměř dva poslední týdny.

Laboratoře v Česku za pátek vyhodnotily podle průběžných údajů přes 100 tisíc vzorků. Bylo to zhruba o 25 tisíc méně než před týdnem, ale údaj za tento pátek s největší pravděpodobností ještě vzroste.

Klesá i reprodukční číslo

Pozitivní výsledek mělo 30,7 procenta lidí, kteří se nechali otestovat s příznaky nemoci. V pátek o týden dříve to bylo 34,4 procenta. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních necelých šest procent vzorků, což je mírný pokles proti minulému týdnu. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, klesl podíl pozitivních z 13,3 na 12,1 procenta.

Mírně klesá také reprodukční číslo, udávající kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden nemocný. Aktuálně má dle výpočtu ČTK hodnotu 0,83, zatímco o den dříve to bylo 0,86. Pod hodnotou jedna, která je rozhraním mezi zrychlováním a zpomalováním šíření nákazy, se reprodukční číslo drží devátý den.

Od začátku epidemie loni v březnu se novým koronavirem v Česku prokazatelně nakazilo více než 2,3 milionu lidí. Přibližně 86 procent z nich se již uzdravilo, 34 377 lidí s prokázaným covidem zemřelo. Za prosinec zatím přibylo do statistik téměř 1100 úmrtí, v průměru 108 za den. Je to více než v listopadu, kdy na každý den připadalo 81 případů úmrtí.

Očkováno 60,5 procenta populace

Zdravotníci v Česku v pátek aplikovali 94 732 dávek očkování, které by mělo zabránit těžkému průběhu nemoci. Od začátku vakcinace bylo lidem podáno 14,3 milionu dávek. Ukončené očkování má zhruba 6,5 milionu lidí, což představuje 60,5 procenta populace ČR, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

Nejvyšší proočkovanost je mezi sedmdesátníky, kde má ukončené očkování skoro 88 procent lidí. Se snižujícím se věkem zájem o očkování klesá. Ve věkové kategorii 40 až 44 tak má očkování ukončeno zhruba 65 procent a u dětí ve věku 12 až 15 je podíl naočkovaných kolem 39 procent.

Více než 1,5 milionu lidí v Česku má už i posilovací dávku vakcíny proti covidu. Její podávání přitom v posledních týdnech jasně převažuje nad aplikací první či druhé dávky. Čtyři z pěti dávek podaných v tomto týdnu byly právě boostery, jak se posilovacím dávkám přezdívá.

Zdroje: