Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Aktualizováno: Ve čtvrtek přibylo 14 229 nakažených. Ve sbírce zákonů vyšla vyhláška o povinném očkování

Aktualizováno: Ve čtvrtek přibylo 14 229 nakažených. Ve sbírce zákonů vyšla vyhláška o povinném očkování
Od loňského začátku epidemie odhalily laboratoře v Česku celkem 2 312 736 případů koronaviru, většina lidí se již z nákazy vyléčila (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek přibylo v České republice 14 229 potvrzených případů koronaviru. Ve sbírce zákonů dnes vyšla vyhláška o povinném očkování.

(AKTUALIZOVÁNO, 10:55) Ve sbírce zákonů dnes vyšla vyhláška, která od března zavádí povinné očkování proti covidu pro lidi nad 60 let a vybrané profese, u kterých více hrozí nákaza koronavirem. Upozornila na to Česká televize. Vyhláška se vydává podle zákona o ochraně veřejného zdraví, upravuje také další povinná očkování dětí nebo profesí proti některým nemocem.

Vyhlášku předkládá současné vedení ministerstva zdravotnictví zřejmě krátce před koncem svého mandátu. Někteří zástupci nově nastupující vlády jsou proti povinnému očkování lidí nad 60 let, je to podle nich pro tuto skupinu diskriminační. U profesí chtějí nechat rozhodnutí na jejich profesních organizacích. Proti povinnému očkování jen lidí nad 60 let se vyslovila Česká vakcinologická společnost, podporovala by ho spíš pro všechny nad 18 let jako plánuje například Rakousko nebo Německo. Naopak Společnost infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně ve svém stanovisku návrh podpořila.

Vyhláška zavádí povinnost nechat se proti covidu očkovat pro zdravotníky včetně studentů medicíny, zdravotnických škol a ostatních zaměstnanců zdravotnických zařízení. Povinnost by měla platit také pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, policisty a městské strážníky nebo celníky.

Dokončené očkování má 82 procent lidí starších 60 let, neočkovaných je skoro půl milionu lidí tohoto věku. Z profesních skupin jsou nejvíce očkovaní vojáci a lékaři, kde je proočkovanost více než 85 procent. Do září bylo očkováno 78 procent zdravotních sester, u pracovníků sociálních služeb se odhaduje podíl očkovaných na 65 procent. Policistů a hasičů jsou očkovány zhruba tři čtvrtiny, jejich zástupci vyjádřili obavy, že by povinnost mohla vést k odchodům ze služby.

V ČR se zatím lidé povinně očkují proti 11 nemocem, většina vakcín se podává v dětském věku. Jsou to například látky proti spalničkám, tetanu nebo záškrtu, které se díky očkování v ČR prakticky nešíří. Podle dat Státního zdravotního ústavu nebyl u těchto nemocí zachycen do konce listopadu ani jeden případ.

Také u dalších nemocí vyhláška už počítá s očkováním některých profesí. Například složky integrovaného záchranného systému se očkují proti žloutence typu A a B, proti žloutence B také zdravotníci vybraných oborů, stomatologové nebo zaměstnanci domovů pro seniory a azylových domů.

(10:13, původní zpráva) Ve čtvrtek přibylo v České republice 14 229 potvrzených případů koronaviru, což je nejméně ve všední den za poslední tři týdny. Proti minulému čtvrtku je to pokles o téměř 4400 nakažených. Počet hospitalizovaných s covidem-19 se snížil na 6321, v těžkém stavu je 1086 z nich. Dále klesá také incidenční číslo, k dnešku připadá v Česku na 100 000 obyvatel za uplynulých sedm dní 938 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty nakažených klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Tento týden zatím laboratoře v Česku odhalily 65 438 nových případů koronaviru. Za první čtyři dny minulého týdne jich bylo zhruba o 14 000 více. Předminulý týden pak od pondělí do čtvrtka přibylo více než 86 000 nakažených.

Stále vysoký je ovšem počet obětí. Každý den v prosinci zemřelo s nákazou minimálně 100 lidí. Výjimkou je středa s 96 úmrtími a čtvrtek s 54 úmrtími. Údaje z posledních dní ale většinou při dalších aktualizacích rostou. Od začátku epidemie dosud v zemi zemřelo s koronavirem celkem 34 242 lidí.

Laboratoře ve čtvrtek provedly přibližně 105 000 testů, o 26 000 méně než před týdnem. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 6,3 procenta vzorků, což je mírný pokles proti minulému týdnu. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, byl podíl pozitivních 13,61 procenta, zhruba stejně jako minulý čtvrtek. V případě diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, klesla pozitivita z 34,74 na 33,13 procenta.

Několik podezření na omikron

Laboratoře prověřují dalších osm podezření na koronavirovou variantu omikron, která se dosud v Česku potvrdila u dvou lidí. Šest případů je podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové z Jihomoravského kraje a po jednom v Praze a ve Středočeském kraji. Na jižní Moravě je podezření na omikron u dvou zdravotních sester z Fakultní nemocnice Brno, dvou jejich dětí a také u dvou žáků základní školy v Adamově na Blanensku. Svrčinová uvedla, že všichni mají bezpříznakový nebo velmi lehký průběh nemoci.

Zástupci Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek uvedli, že omikron je podle všeho nakažlivější než předchozí typy koronaviru. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha ale zřejmě není nebezpečnější než nyní v Česku nejvíce rozšířená koronavirová varianta delta.

Incidenční číslo se od čtvrtka snížilo ve většině regionů, jedinou výjimkou je Liberecký kraj, kde incidence nepatrně vzrostla na 932. V šesti krajích je stále vyšší než 1000. Ve Zlínském kraji připadá na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní 1147 nakažených, na Vysočině to je 1101 nakažených. Naopak v Karlovarském kraji má incidenční číslo hodnotu 434, nejméně v Česku.

Zdravotníci ve čtvrtek aplikovali 95 647 dávek vakcíny proti koronaviru, asi o 2000 více než před týdnem. Zájem je v posledních dnech vysoký, lidé si chodí především pro třetí posilující dávku. Ve čtvrtek ji dostalo 77 500 lidí. Ubývá ale naopak zájemců o první dávku. Ve čtvrtek si pro ni přišlo 6600 lidí, zhruba o 4000 méně než před týdnem. Dokončenou vakcinaci má necelých 6,5 milionu lidí, což podle ministerstva zdravotnictví představuje 60,2 procenta ze všech obyvatel.

Přeočkování by mohla zrychlit nová pravidla. Lidé nad 55 let budou moci od 13. prosince dostat posilující dávku očkování proti covidu-19 už po pěti měsících, od 20. prosince se odstup mezi dokončeným očkováním a třetí dávkou zkrátí také pro lidi na 50 let. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let a chronicky nemocní, pro ostatní je minimální odstup půl roku.

Zdroje: