Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Lockdown v Rakousku oficiálně skončil. Ale jen pro očkované

Lockdown v Rakousku oficiálně skončil. Ale jen pro očkované
Nejen vánoční trhy mohou v Rakousku otevřít | zdroj: Profimedia

Lidé mohou opět vyrazit do Rakouska na vánoční trhy a na nákupy, v zemi skončil celostátní lockdown. Omezení pro neočkované ale platí dál, včetně zákazu vycházejí mimo některých výjimek. 

Země se ale k běžnému životu vrátí až v pondělí, protože v neděli musí mít většina obchodů zavřeno a nefungují ani některé služby. 

Ode dneška je oficiálně znovu možné vyrážet do Rakouska za turistickými účely. Jednotlivé spolkové země si ale samostatně určily, jak budou restrikce v gastronomii a ubytovacích službách uvolňovat. Zatímco v Tyrolsku, Vorarlbersku a Burgenlandu provozovatelé těchto zařízení budou moci hosty znovu přivítat už dnes, jinde tomu tak bude 17. prosince. Nejpozději, až 20. prosince, provoz této branže obnoví Vídeň.

Znovu se mohou konat vánoční trhy, ale stánky s občerstvením se budou smět otevřít až v den otevření gastronomie. Například v Salcburku dnes otevřel vánoční trh u tamního dómu, jeho návštěvníci si tam ale jídlo a pití ke konzumaci na místě budou moci koupit až v pátek.

„Máme hroznou radost, i když nám je jasné, že ty uplynulé tři týdny už nezvládneme dohnat,“ cituje internetový portál listu Kronen Zeitung Sabine Reiterovou, která na trhu provozuje dva stánky s punčem. Dodává, že v listopadu měla otevřeno čtyři dny, ale pak přišla plošná uzávěra.

Ve všech vnitřních prostorách musí lidé nosit respirátory třídy FFP2, restaurace a bary musejí zavírat ve 23:00, noční lokály a bary u sjezdovek musejí zůstat zavřené.

Zdroje: