Dnes je pondělí 4. prosince 2023., Svátek má Barbora
Počasí dnes -12°C Skoro zataženo

Na Ukrajině odvolali šéfa kybernetické obrany, jeho úřad vyšetřují kvůli korupci

Na Ukrajině odvolali šéfa kybernetické obrany, jeho úřad vyšetřují kvůli korupci
Volodymyr Zelenskyj | zdroj: Profimedia

Ukrajinská vláda odvolala z funkcí šéfa úřadu pro kybernetickou obranu a jeho zástupce, uvedl dnes vládní představitel na telegramu. Personální rozhodnutí padlo v době vyšetřování, které na úřadu provádí protikorupční prokuratura.

„Jurij Fedorovič Ščyhol byl odvolán z funkce šéfa Státní služby pro speciální komunikace a ochranu informací Ukrajiny,“ uvedl na komunikační platformě Telegram Taras Melnyčuk, představitel vlády v parlamentu. Podle něj byl zbaven pozice také Ščyholův zástupce Viktor Žora.

Důvody odvolání Melnyčuk nesdělil, média však připomněla, že propuštění se časově shoduje s oznámením protikorupční prokuratury, která vyšetřuje vedoucí činitele úřadu kvůli podezření, že v roce 2021 pomocí nákupu předraženého softwaru zpronevěřili 62 milionů hřiven (39 milionů korun). Jména vyšetřovaných prokuratura neuvedla.

Ukrajina zintenzivnila tažení proti korupci v souvislosti se svou snahou o vstup do Evropské unie, která boj s úplatkářstvím stanovila jako prioritu. Členské státy na prosincovém summitu jednat o možném zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou.

V neděli prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že odvolal velitelku zdravotnických sil v ukrajinské armádě Tetjanu Ostaščenkovou. Je podle něj zapotřebí „zásadně nové úrovně zdravotnického zabezpečení našich vojáků“. Deník Ukrajinska pravda k tomu uvedl, že na odvolání Ostaščenkové, která byla první ženou v čele některého z druhů vojsk v ozbrojených silách Ukrajiny, trvali sami armádní zdravotníci.

Zdroje: