Na pomoc od státu mají právo jen ti, kteří chtějí pracovat, říká Zeman

- Aktuality autor: art

Na státní podporu mají nárok jen nezaměstnaní, kteří chtějí pracovat, říká prezident Miloš Zeman. Naopak lidem, kteří nabízenou práci nevezmou, by se podle něj měly sociální dávky snižovat. 

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Jihočeského kraje navštívil i pivovar

Prezident Miloš Zeman během návštěvy Jihočeského kraje navštívil i pivovar,zdroj: Profimedia.cz

"Můj názor na sociálně vyloučené lokality je tímto daný. Je to samozřejmě tvrdé stanovisko, ale říkám ho všude, kam přijdu, jako své přesvědčení. Je to jediný způsob, jak dosáhnout zmenšení sociální tenze," uvedl Zeman při debatě se zástupci města Větřní, zaměstnanci úřadu práce a s odborníky na sociálně vyloučené skupiny.

V obci je velký podíl nezaměstnaných zejména poté, co zastavily výrobu JIP Papírny Větřní. Na konci loňského roku ji sice částečně obnovily, ale do práce mohl nastoupit jen zlomek z počtu dřívějších zaměstnanců.

Podle místostarosty Větřní Pavla Štingla je v létě průměrná nezaměstnanost v obci 15 procent, v sociálně vyloučených lokalitách ovšem několikanásobně vyšší.

"V papírnách momentálně pracuje 200 lidí, na třech strojích vyrábíme 3000 tun obalového papíru měsíčně, většina jde na export," řekl ředitel JIP Papírny Větřní Dušan Grmolec. Další zvyšování počtu pracovních míst záleží podle něj na tom, jak rychle sežene konkursní správce nového investora. Mělo by to být ještě letos.

Ve Větřní je několik ubytoven, které nabízejí sociálně slabým bydlení. Zeman k tomu dodal, že je odpůrce zákona o příspěvku na bydlení.

"Protože právě on generoval tyto ubytovny. Domnívám se, že to demotivuje ty, kteří v těchto ubytovnách bydlí, protože nemusí platit nájemné. Na druhé straně státní příspěvek na bydlení inkasuje takzvaná bílá mafie, která obchoduje s chudobou," uvedl Zeman. Míní, že situaci může zlepšit jen výrazná legislativní změna, nebo úplné zrušení zákona o příspěvku na bydlení.

Vyplacené dávky na bydlení v posledních letech rostou. V roce 2012 na ně stát vydal zhruba 7,4 miliardy korun, loni už téměř 12,1 miliardy. Ministerstvo práce chystá návrh koncepce sociálního bydlení, z něhož pak bude vycházet nový zákon. Nová pravidla by měla začít platit od roku 2017.

Starosta Větřní Antonín Krák (ČSSD) s praxí vyplácení příspěvku na bydlení rovněž nesouhlasí. Dodal, že rada města před časem odmítla 17 žadatelů o tento příspěvek.

"Zdůvodnili jsme to tím, že nemáme dostatek informací k tomu, abychom mohli na takhle vážnou věc dát relevantní odpověď," řekl novinářům Krák. Podle něj ve Větřní bydlí 4100 lidí a přibližně 500 z nich žije v sociálně vyloučených lokalitách.

Tagy: Česko nezaměstnanost domácí podpora v nezaměstnanosti sociální dávky český prezident česká politika

Zdroje: ČTK