Západní koalice selhává tváří v tvář IS, kritizuje Irák spojence

- Aktuality autor: art

Irácký premiér Hajdar Abádí kritizoval na mezinárodní konferenci v Paříži západní společenství, které v boji proti Islámskému státu podle jeho slov zatím selhává. Západu připomněl, že se řady IS skládají už převážně z cizinců a země, z nichž pocházejí, by se proto měly víc zapojit. 

V řadách IS bojuje stále více cizinců, země jejich původu by se proto měly víc zapojit do boje s Islámským státem, říkají Iráčané

V řadách IS bojuje stále více cizinců, země jejich původu by se proto měly víc zapojit do boje s Islámským státem, říkají Iráčané,zdroj: Profimedia.cz

"Myslím, že je to neúspěch mezinárodního společenství. O podpoře Iráku se hodně mluví, ale málo dělá v terénu," řekl šéf irácké vlády na tiskové konferenci. Irák, který už rok čelí postupu islámských ozbrojenců, podle premiéra nedostává od svých spojenců potřebné zpravodajské informace a nemá dost zbraní.

"Letecká podpora je nedostatečná. Pozorování (terénu) je příliš slabé. Islámský stát je mobilní a pohybuje se ve velmi malých skupinách," řekl Abádí. Irák má podle něj dost peněz na zbraně, jejich nákup mu ale ztěžují některé mezinárodní zbrojní sankce.

V Iráku se podle premiéra zvyšuje počet zahraničních bojovníků IS. Dříve je z 58 procent tvořili iráčtí vzbouřenci, nyní je tvoří z asi 60 procent cizinci. "Je to mezinárodní problém, který se musí řešit. Je nutné vysvětlit, proč tolik teroristů přichází ze Saúdské Arábie, Perského zálivu, Egypta, Sýrie, Turecka a z evropských zemí," zdůraznil šéf irácké vlády.

Abádí přijel do francouzské metropole zhodnotit se svými zahraničními spojenci dosavadní strategii proti bojovníkům Islámského státu, kteří v poslední době zaznamenali v terénu další úspěch.

Pozváni na pařížskou konferenci byli mimo jiné ministři zahraničí Británie, Francie a Německa; zdravotně indisponovaný šéf americké diplomacie John Kerry se má jednání zúčastnit "na dálku".

Koalice v čele se Spojenými státy provedla od loňska více než 4100 náletů na pozice bojovníků IS. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius podle agentury AP nedávno kritizoval iráckou vládu za její údajnou laxnost v boji proti IS. Také americká vláda je prý podobně netrpělivá vůči irácké šíitské vládě, kterou mnoho kritiků obviňuje z korupce a sektářství.

Na dnešní konferenci v Paříži se přes všechny dosavadní potíže podle místních pozorovatelů zásadní změna strategie v boji proti IS v Iráku a Sýrii neočekává.

Tagy: zahraničí Irák mezinárodní politika boje s Islámským státem Islámský stát (IS) terorismus a násilí západní koalice

Zdroje: ČTK