Zeman nechá na Hradě vyvěsit husitský prapor

- Aktuality autor: pal

Nad pražským Hradem od 5. června zavlaje husitský prapor. V neděli to oznámil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že český prezident tak chce zahájit oslavy 600 let od upálení mistra Jana Husa. Zeman se patrně snaží napodobit prezidenta T. G. Masaryka, který prapor s kalichem vyvěsil také a díky tomu vznikl mnohaletý spor s Vatikánem. 

Prezident Zeman vyvěsí 5. června husitský prapor, čímž asi nepotěší Vatikán

Prezident Zeman vyvěsí 5. června husitský prapor, čímž asi nepotěší Vatikán,zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Husitský prapor s kalichem bude vlát nad sídlem českých prezidentů do státního svátku 6. července. "Prapor bude vyvěšen 5. června za účasti pana prezidenta a patriarchy husitské církve na třetím nádvoří," řekl serveru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Při příležitosti 600. výročí smrti Jana Husa bude v empírovém skleníku v královských zahradách 5. června zahájena výstava nazvaná Neodvolám. Kazatel, učenec a společenský reformátor byl kvůli svým názorům upálen na koncilu v Kostnici.

Před 90 lety podle Aktuálně.cz stejné gesto udělal první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, který vyvěsil černý praporec s rudým kalichem při příležitosti uznání dne Husovy smrti státním svátkem. Tehdy se z toho stala diplomatická roztržka s Vatikánem, která se řešila mnoho let.

Tagy: Česko domácí katolická církev český prezident husitství

Zdroje: ČTK