Zeman poradil Mynářovi, jak pilotovat gripen, a promluvil o své prostatě
29. 4. 2015 – 18:31 | Komentáře | art

Český prezident Miloš Zeman měl ve středu nabitý program a na své cestě Středočeským krajem probral vše, co se dalo, od kritiky obchodních řetězců, přes vlastní prostatu a plíce po techniku pilotování gripenů. Novináře v podstatě nenechal vydechnout, dával perlu za perlou.
Obchodním řetězcům Zeman během návštěvy dobrovického cukrovaru vyčetl, že brání rozvoji českého potravinářství. Mají podle něj velmi vysoké marže a tlačí tak na výkupní ceny, které jsou často pod výrobními náklady. Už před dvěma lety navrhoval, aby sami potravináři vytvořili vlastní obchodní řetězec. Tuto myšlenku ve středu zopakoval a dodal, že "zisky by se spravedlivěji přerozdělily mezi zemědělské prvovýrobce, potravináře a samozřejmě i mezi obchodníky."
V Milovicích zase probral vlastní zdraví, vysvětlil, že kulhá kvůli neuropatii, prostatu má dle svých slov "jako panic" a plíce zcela čisté prý právě proto, že kouří. "Nedávno jsem byl na rentgenu, říkali: 'Vy jste nekuřák, že?'" poznamenal Zeman. Zajímavostí je, že na většinu lidí působí kouření přesně opačně než na prezidenta, tedy jako rizikový faktor nebo dokonce příčina zdravotních problémů.
Stavem potravinářství a vlastní anamnézou to ale neskončilo. Zeman se ve středu podíval mimo jiné do Čáslavi, kde mu ukázali gripena, který loni Česko vyslalo na mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet. Prezident se sice do pilotní kabiny nehrnul, zato když se do ní usadil jeho kancléř Vratislav Mynář, poradil mu, jak na to.
"Nezapomeň na meziplyn, to je strašně důležité, a pomalu, pomalu," radil prezident Mynářovi a pak dodal, ať raději na nic nesahá. "Pane kancléři, to je automat," zaznělo od někoho z hloučku novinářů.
Zemanova návštěva ve Středočeském kraji potrvá až do čtvrtka, v plánu má ještě Brandýs nad Labem a plavbu parníkem na Labi, takže se jistě dočkáme dalších bonmotů.