Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Muslimové zažívají v Evropě to, co židé před válkou, hřímá Erdogan

Muslimové zažívají v Evropě to, co židé před válkou, hřímá Erdogan
Proti Macronovi se protestovalo i před francouzskou ambasádou v Bagdádu | zdroj: Profimedia

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj k muslimům v některých evropských zemích ke způsobu, jakým se v Evropě zacházelo se židy před druhou světovou válkou. Pokračoval tak v kritických výrocích, které směřoval zejména na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Protesty proti Macronovi se konají v řadě muslimských zemí.

Erdoganovu kritiku si Macron vysloužil začátkem října návrhem zákona proti radikálnímu islámu, který má být zveřejněn v prosinci a který má ve Francii posílit republikánské principy a sekularismus. Jeho součástí má být i návrh větší kontroly financí mešit a zákaz profesionální přípravy imámů v cizině. Macron tak reagoval na vraždu učitele Samuela Patyho, kterému na pařížském předměstí 16. října uřízl hlavu osmnáctiletý Čečenec. Podle vyšetřovatelů to byla pomsta za to, že Paty ukazoval žákům při přednášce o svobodě slova karikatury proroka Mohameda. Macron po Patyho vraždě hájil právo na otištění karikatur.

"Narůstající islamofobie na Západě se změnila v rozsáhlý útok na naši knihu, našeho proroka a všechno, co považujeme za svaté," prohlásil Erdogan. "Muslimové zažívají dnes podobnou lynčovací kampaň, jaká byla vedena vůči židům v Evropě před druhou světovou válkou," dodal. "Jsou v pravém smyslu fašisté," řekl také Erdogan, aniž kohokoli jmenoval. Podle ně by měli evropští lídři "říct francouzskému prezidentovi, aby zastavil svou nenávistnou kampaň".

Patyho vraždu označilo Turecko za "hrůznou". "Důrazně odsuzujeme hrůznou vraždu učitele Samuela Patyho a odmítáme toto barbarství. Tato vražda nemůže být žádným způsobem ospravedlněna," napsal na twitteru mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin.

Turecký prezident také vyzval k bojkotu francouzského zboží. "Vyzývám své lidi. Nechvalte francouzské výrobky, nekupujte je," prohlásil Erdogan v televizí přenášeném projevu v Ankaře. Podle něj je výzva k nekupování francouzských výrobků odpovědí na obdobné výzvy k bojkotu tureckého zboží ve Francii.

Bojkot francouzských výrobků zahájily už o víkendu obchody v některých muslimských zemích. Francouzské zboží začalo mizet z regálů v Jordánsku, Kuvajtu či Kataru. Výzvy k bojkotu se objevily také na sociálních sítích v Saúdské Arábii, Alžírsku či Sýrii. Proti Francii a jejímu prezidentovi protestovali v neděli lidé v Tunisku či palestinském Pásmu Gazy.

Spor prezidentů Turecka a Francie vyostřil v sobotu Erdogan, když doporučil Macronovi, aby se podrobil psychiatrickému vyšetření. V neděli dodal, že "osoba", která stojí v čele Francie, je "dnem i nocí" posedlá Erdoganem. Elysejský palác už v sobotu označil výroky tureckého prezidenta za nepřijatelné a Paříž odvolala velvyslance z Turecka na konzultace.

Pákistán odsoudil šíření nenávisti vůči islámu v západních zemích

Pákistán si v pondělí předvolal francouzského velvyslance, aby mu sdělil svou nespokojenost s šířením nenávisti proti islámu. Toho se podle ministerstva zahraničí dopouštějí někteří politici v západních zemích pod hávem boje za svobodu slova.

V prohlášení předanému francouzskému velvyslanci Pákistán odsuzuje "opakované projevy rouhání", které podle této asijské země představuje právě otištění karikatur proroka Mohameda. Pákistán také odsuzuje "politiky, kteří toto ohavné počínání ospravedlňují svobodou slova a kteří dávají na stejnou úroveň islám a terorismus".

"Prezident Macron se bohužel rozhodl schválně provokovat muslimy, včetně jeho vlastních spoluobčanů, když podpořil ukázky bezbožných karikatur, které jsou zaměřené proti islámu a proti našemu prorokovi," řekl pákistánský premiér Imran Chán.

Prezident Macron kritikům nepřímo odpověděl v neděli na twitteru, kde zveřejnil text ve francouzštině, angličtině a v arabštině. "Respektujeme všechny rozdíly vyjádřené mírumilovně. Nikdy nepřijmeme nenávistivé výroky a budeme hájit rozumnou debatu," uvedl Macron.

V neděli pákistánský premiér napsal dopis šéfovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi. "Žádám vás, abyste vydal zákaz šíření nenávisti proti islámu na facebooku podobně, jak jste to udělal v případě holokaustu," stojí v dopise. V polovině října společnost Facebook oznámila, že začne mazat příspěvky, které popírají nebo zkreslují historii holokaustu. Provozovatel stejnojmenné sociální sítě na dopis pákistánského premiéra zatím oficiálně neodpověděl.

Zdroje: