Ministrem financí je Pilný, Zeman na Babiše nešetřil chválou

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 5. 2017 21:26) - Aktuality autor: luk

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě odvolal Andreje Babiše (ANO) z funkce ministra financí a jeho nástupcem jmenoval poslance Ivana Pilného (ANO). Místopředsedou vlády se místo Babiše stal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Zeman Babišovi poděkoval a vyjádřil přesvědčení, že se s ním setká minimálně v červenci na poradě ekonomických expertů v Lánech.

Ivan Pilný na Pražském hradě

Ivan Pilný na Pražském hradě,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

"Byl to člověk, který vykonal v čele ministerstva práci, kterou nedokázal nikdo předtím," uvedl Zeman na Babišovu adresu. Pochválil jej za rozpočtový přebytek, výběr daní či omezení daňových úniků. "Možná proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný. Ze strany těch, kdo jsou méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní," dodal Zeman.

Odvolání předsedy hnutí ANO z vlády navrhl začátkem května premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), zdůvodnil to pochybnostmi o Babišových příjmech a podezřeními, že vicepremiér obcházel daně či ovlivňoval obsah médií, která dříve vlastnil. Zeman vyhověl Sobotkovu návrhu po 19 dnech, byť to ve svém proslovu na Pražském hradě výslovně nezmínil.

Odklady s odvoláním, kvůli nimž Zemana kritizovali někteří politici, zdůvodňoval prezident cestou do Číny či požadavkem koaliční smlouvy, aby s odvoláním ministra souhlasil předseda jeho strany. Babiš se svým odvoláním nesouhlasí a Sobotku vyzval, aby přestal veřejně opakovat důvody, které ho k němu vedly. Mají podle něj povahu pomluvy a předseda hnutí ANO je připraven se bránit soudně.

Sobotka se se Zemanem sešel poprvé od začátku května, kdy prezident na Hradě zinscenoval přijetí demise kabinetu, ačkoliv ji Sobotka nepodal. Kvůli Zemanovu výkladu, že demise předsedy vlády znamená pouze jeho konec, se poté Sobotka místo plánu podat demisi celé vlády rozhodl odvolat pouze Babiše.

Pilný byl třetím kandidátem hnutí ANO na nového ministra. Náměstkyni z ministerstva financí Alenu Schillerovou a Brabce Sobotka odmítl kvůli tomu, že podle něj mají příliš blízko k Babišovi či jeho bývalému koncernu Agrofert.

Po odchodu z ministerstva se na Babiše už nebude vztahovat zákon o střetu zájmů, a mohl by tak vyzvednout zpět ze svěřenských fondů holding Agrofert, který do nich vložil na počátku února. Minulý týden ale řekl, že se k takovému kroku nechystá.

Zeman Pilnému připomněl dva citáty ze společné schůzky

Sobotka od Pilného očekává zajištění nezávislosti Finanční správy. Ta podle jeho názoru měla svázané ruce při prověřování jednokorunových dluhopisů vydaných Agrofertem, když jejich držitel Babiš současně stál v čele ministerstva. Očekává také, že Pilný bude pracovat na návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Zeman Pilnému připomněl dva citáty ze společné schůzky. "První zněl: já tomu vůbec nerozumím," uvedl. Jako předseda hospodářského výboru Sněmovny se však Pilný podle Zemana zabýval reálnou ekonomikou. K Pilného slovům, že je lakomý, pak Zeman řekl, že pro šéfa státní kasy je to vhodná vlastnost.

Babiš po příjezdu na Hrad novinářům řekl, že se svým odchodem z vlády souhlasil, protože nechtěl být překážkou při vyřizování účtů mezi Zemanem a Sobotkou. Odchodu z vlády prý nelituje, protože vztahy v ní jsou narušené. Nyní se chce věnovat hnutí ANO a plánuje se angažovat jako poslanec.

Ivan Pilný se narodil 6. července 1944 v Praze. Je členem Poslanecké sněmovny a předsedou hospodářského výboru. Začátkem 90. let zakládal českou pobočku Microsoftu, v letech 1992 až 1998 byl generálním ředitelem Microsoftu ČR. V letech 2000 až 2001 byl šéfem představenstva Českého Telecomu. Nedávno byl krajským sněmem hnutí ANO na Vysočině schválen do čela kandidátky pro nadcházející volby do Sněmovny. V roce 2013 vedl kandidátku v Královéhradeckém kraji.

V minulosti Pilný fungování hnutí ANO kritizoval. Na sněmu před dvěma lety, kdy se ucházel o funkci místopředsedy, se ostře vyjádřil na adresu tehdy zvoleného vedení. Prohlásil, že se do čela hnutí dostali i lidé, kteří je využívají jako výtah k moci, konkrétně kritizoval tehdejší pražskou šéfku hnutí Radmilu Kleslovou (místo ve vedení opustila na podzim 2015, kdy vyšlo najevo, že pracovala pro několik státních a polostátních firem za vysoké finanční odměny). O post místopředsedy ANO se Pilný ucházel i letos v únoru, opět ale neuspěl.

Změna ministra financí podle opozice nic nezmění

Změna v čele ministerstva financí nezajistí podle exministra a předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska objektivní prověření pochybností kolem podnikatelských aktivit odcházejícího šéfa resortu Andreje Babiše. Babiš podle něj bude dál ministerstvo řídit, i když ho ve funkci nahradil dosavadní předseda hospodářského výboru Sněmovny Ivan Pilný (ANO).

"Nezmění se vůbec nic, Andrej Babiš dál bude řídit ministerstvo financí, už ne z Letenské ulice, ale z Agrofertu. Pan premiér dál ponese odpovědnost za jeho finanční čachry. Skutečnou změnu mohou přinést pouze volby," řekl Kalousek novinářům. Jmenováním Pilného podle něj skončí ústavní krize, protože prezident Miloš Zeman učiní rozhodnutí, jehož oddalování ji způsobovalo. Vládní krize ale podle něj "skončila tam, kde začala, nezmění se vůbec nic".

Předseda ODS Petr Fiala uvedl, že Babiš odchází pozdě a za skandálních okolností. Dosavadní ministr podle něj přeháněl svoje zásluhy, zatajoval selhání a nemluvil pravdu o svých praktikách. "Zanechává po sobě návrh deficitního rozpočtu, přitom sám osobně sliboval rozpočet vyrovnaný," řekl Fiala. "Návrh rozpočtu musí být přepracován, není důvod takto masivně v době ekonomicky dobrého počasí občany ČR zadlužovat," doplnil ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Babiš se podle šéfa ODS také zpronevěřil svým slibům, že zlepší podnikatelské prostředí pro malé a střední podnikatele. "Místo toho na ně uvalil kontroly, hlášení a EET, jež se pro řadu z nich staly likvidační," řekl. Babišovy politické praktiky jsou podle něj navíc neslučitelné s demokratickými principy. Podle Skopečka by měl nový ministr Pilný dát zřetelně najevo, že daňoví poplatníci nejdou nepřátelé státu. "Byť i jeden neoprávněně zlikvidovaný podnikatel kvůli tzv. zajišťovacím příkazům je fatálním selháním státu jako takového," sdělil.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo financí ČR vládní krize vicepremiér česká vláda český prezident česká politika

Zdroje: ČTK