Je to prodloužená ruka Babiše, prohlásil Sobotka o Schillerové a odmítl ji

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 5. 2017 15:42) - Aktuality autor: šar

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl nominaci Aleny Schillerové na ministryni financí. Podle premiéra je náměstkyně odpovědná za pomalý přístup ke kontrolám firem, které vydaly jednokorunové dluhopisy. Byla by Babišovou prodlouženou rukou v úřadě, řekl Sobotka novinářům po pondělním ranním jednání koaliční rady. Premiér proto požádal hnutí ANO, aby předložilo jiného kandidáta. 

Schillerová a Babiš

Schillerová a Babiš,zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

"Nominaci paní Schillerové jsem dnes proto z výše uvedených důvodů odmítl a požádal hnutí ANO o předložení jiného návrhu. Respektuji právo hnutí ANO navrhnout po odvolání ministra Babiše nového kandidáta, jako předseda vlády se však nemohu zříci faktické i ústavní odpovědnosti za to, aby nový ministr skýtal záruku řádného, kompetentního a samostatného výkonu ministerské funkce," uvedl.

Představitelé hnutí ANO podle všeho podobné rozhodnutí očekávali. Ještě předtím než Sobotka ohlásil své stanovisko veřejně, avizovali, že Babiš společně se Schillerovou vystoupí před novináři a budou reagovat na zamítavý postoj premiéra. Sobotka se s náměstkyní v posledních dnech nesetkal, novinářům řekl, že s ní má zkušenosti z předchozích jednání.

Sobotka také řekl, že Schillerová společně s generálním ředitelem Finanční správy Martinem Janečkem nese odpovědnost za pomalý a neochotný přístup ministerstva ke kontrolám firem, které emitovaly korunové dluhopisy. Mezi ty patří i někdejší Babišova firma Agrofert. Právě nákup těchto dluhopisů ministrem financí patří mezi důvody, kvůli kterým navrhuje Sobotka Babišovo odvolání.

"Ministerstvo začalo v této věci jednat až po četných urgencích ze strany rozpočtového výboru, vlády a Poslanecké sněmovny," uvedl Sobotka. Schillerová pro něj negarantuje jednoznačné a nestranné prošetření dluhopisů.

Schillerová je podle premiéra také závislá na ANO a Babišovi. "Lze předpokládat, že místo samostatného vedení úřadu, které jako předseda vlády od nového ministra požaduji, by byla fakticky jen prodlouženou rukou a vykonavatelem pokynů současného ministra," uvedl. Vyčetl jí i prosazování represivního přístupu finanční správky k výběru daní, u kterého podle něj roste podezření, že poškozuje a likviduje poctivé firmy.

Schillerové se Sobotkova kritika dotkla. "Jsem v šoku z argumentů, které padají. Přijala jsem nominaci, protože nemám politické ambice," řekla novinářům. Je přesvědčena o tom, že by zajistila plynulý chod ministerstva v době skládání rozpočtu. Zdůraznila, že je ve státní službě a na ministerstvo přišla počátkem roku 2016. Slova premiéra považuje za pošpinění celé Finanční správy. 

K dotazu, zda by se případně vedení resortu mohl dočasně ujmout sám, podobně jako tomu bylo nedávno v případě ministerstva průmyslu a obchodu se Sobotka odmítl konkrétně vyjádřit. "Teď nechci hovořit o nějakých dalších možnostech, samozřejmě tady existují, nicméně já upřednostňuji jmenování ministra, kterého mi navrhne hnutí ANO," řekl Sobotka

Sobotka dodal, že kvůli jeho vazbám na Agrofert by nepřijal ani nominaci současného ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) do čela ministerstva financí. Brabec byl v minulosti generálním ředitelem lovosické chemičky Lovochemie, spadající pod holding Agrofert.

Sobotka to komplikuje, stěžuje si Babiš 

Současný ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš v reakci na Sobotkova slova prohlásil, že zatímco ANO chce vládní krizi co nejrychleji ukončit, Sobotka to podle něj komplikuje. Ze Sobotky má Babiš dojem, že vládní krizi ve skutečnosti nechce řešit.

"Chce udržovat v mediálním prostoru ty věci. ČSSD klesly preference a řeší to takto," uvedl.

Rozzlobilo ho, že ministrem financí by podle sociálních demokratů neměl být ani Brabec.

"Argumentovat Agrofertem je směšné, (Brabec) odešel, myslím, v roce 2011," oponoval Babiš, který také řekl, že Sobotkovo hodnocení Schillerové náměstkyni poškozují. 

Babiš napevno počítá s tím, že z vlády odejde. Pokud by Sobotka přijal dalšího nominanta ANO, s kterým chce hnutí přijít do středečního jednání koalice, Babiš by řekl prezidentovi Miloši Zemanovi, ať ho odvolá. Pravděpodobně by se tak stalo ke konci května. 

Nicméně ačkoliv šéf hnutí ANO počítá se svým odchodem, podat demisi odmítá, protože podle svých slov nic špatného neudělal. Neodpověděl také přímo na dotaz, zda mu odchod z ministerstva uvolní ruce pro předvolební kampaň.

Pokud by ministerstvo financí měl dočasně řídit premiér, nebo někdo za ČSSD, považoval by to Babiš za konec spolupráce. "Tím pádem by koalice skončila, protože to by porušilo už absolutně tu koaliční smlouvu," uvedl. Odmítl, ale potvrdit, že by ANO smlouvu vypovědělo.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek situaci okomentoval tak, že je nyní další rozhodnutí na ANO 2011. 

Místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka před jednáním koaliční rady, na které Sobotka nominaci Schillerové odmítl, novinářům řekl, že lidovci nemají vůči nominované náměstkyni výhrady. Zároveň ale upozorňoval na to, že rozhodnutí záleží na premiérovi.

Opozice odmítnutí podpořila 

"ČSSD logicky odmítla hrát loutkové divadlo o předstírání změny na ministerstvu financí. Skutečností však zůstává, že změnu nemůže přinést nikdo nominovaný za hnutí ANO. Z tohoto hlediska výzva premiéra, ať hnutí ANO nominuje jinou osobu, postrádá smysl," komentoval premiérova slova předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kritizoval také postoj KDU-ČSL, která nominaci Schillerové neodmítala. "Svůj typický styl neztratili lidovci. Jediná změna, která by jim skutečně vadila, by byla ztráta jejich pozic. Při jejich zachování jsou zjevně ochotni podporovat zájmy Andreje Babiše před volbami i po volbách," řekl Kalousek.

"Zcela rozumím důvodům, proč premiér odmítl nominaci Aleny Schillerové na post ministryně financí. Ukazuje se ale zároveň, že agónie této vlády k žádnému rozuzlení nesměřuje a pokud ji nechceme dál protahovat, měli bychom najít shodu o předčasných volbách," vyjádřil se k rozhodnutí Sobotky předseda ODS Petr Fiala.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček v tiskové zprávě označil Sobotkovo rozhodnutí za správné a zároveň upozornil na to, že ministerstvo financí bude muset v krátké době začít pracovat na návrhu státního rozpočtu na příští rok. "Novým ministrem financí, jmenovaným na zbytek volebního období, by tak měl být někdo s hlubokou znalostí veřejných rozpočtů, nejlépe pak někdo se zkušenostmi z tvorby státního rozpočtu. Ve vládní koalici by měl zvítězit zájem státu, nikoliv hra o vliv na mocné ministerstvo financí," uzavřel Skopeček.

Odklady škodí ekonomice 

Velká kritika kvůli odkladům v jmenování nového ministra financí se na vládu snáší ze strany Asociace malých a středních podniků, Hospodářské komory i Svazu průmyslu. 

"Začínáme si zadělávat na velký problém. Stabilita každé vlády padá se stabilitou ministerstva financí a nejasnosti kolem toho, kdo bude předkládat rozpočet na příští rok, odpovídat za přípravu nového daňového zákona nebo bude minimalizovat záporné saldo roku letošního, může znamenat nejen snížení naší kredibility, ale dopad to bude mít i na podnikovou sféru," uvedl prezident asociace Karel Havlíček.

Musí se podle něj dojednat parametry klíčového zákona o dani z příjmu.

"Připravujeme rychlé změny v odpočtech na výzkum a vývoj, vyjednáváme o úpravách zákona o EET a řešíme zásadní zjednodušení daní pro živnostníky. Odmítám, že vše se bude odehrávat až v příští koalici, vláda má ještě půlroční mandát a její povinností je pracovat do posledního dne," dodal Havlíček.

Schillerová patří podle Havlíčka mezi nekvalifikovanější a nejzkušenější pracovníky resortu.

"Shodit její nominaci argumentem, že nesplňuje předpoklady, má možná logiku politickou, nikoliv ale odbornou. Jestli tam dosadíme sterilního úředníka, který nic nerozhodne, ale všichni s ním budou souhlasit, pak do konce roku nedotáhneme prakticky již nic," podotkl.

"Podnikatelé a živnostníci potřebují jistotu a přehledné prostředí pro svoji práci. To vše jde při současných třenicích v nejvyšších patrech politiky stranou," souhlasil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

V Poslanecké sněmovně čeká na projednání projekt právního elektronického systému, který komora prosazuje v rámci zjednodušení administrativy a snížení enormní byrokratické zátěže podnikatelů.

"Ale jsou tu další faktory, jež budí v podnikatelských kruzích rozpaky. Budou dnes platné předpisy, případně nově plánovaná opatření aktuální za měsíc, za půl roku," dotázal se Dlouhý.

Prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák připomněl, že v právním procesu je také novela stavební legislativy, jež nyní čeká na schválení v Senátu.

"Věříme, že se podaří schválit, protože pro nás představuje jen minimum, jakýsi první krok v podpoře výstavby strategických staveb včetně dálnic," poznamenal. Svaz zajímá také novela insolvenčního zákona, řešící oddlužení. Pro zahraničí je vládní nestabilita špatný signál. Může poškodit podporu exportu a oslabit naplánované obchodní mise, podotkl.

 

Tagy: domácí demise Ministerstvo financí ČR vládní krize česká vláda česká politika daně a finance

Zdroje: ČTK