Zeman s Pilným nemá problém, ministrem ho jmenuje příští týden

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 5. 2017 13:48) - Aktuality autor: šar

Prezident Miloš Zeman nemá námitky proti návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) jmenovat poslance Ivana Pilného (ANO) novým ministrem financí. Jeho jmenování lze očekávat během příštího týdne, uvedl na facebooku mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. 

Poslanec Ivan Pilný by se měl stát ministrem financí příští týden

Poslanec Ivan Pilný by se měl stát ministrem financí příští týden,zdroj: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia

"Prezident republiky se seznámil s návrhem na jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Nemá proti tomuto návrhu námitky. Lze očekávat, že jmenování proběhne příští týden," uvedl Ovčáček. Hrad původně avizoval, že se k návrhům vyjádří příští týden. S Babišem i Pilným se hlava státu chce sejít.

Jmenování by mělo předcházet odvolání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z funkce ministra financí i místopředsedy vlády, které Sobotka navrhl Zemanovi 5. května.

Premiér prezidentovo rozhodnutí ocenil. 

"Vítám, že Hrad dnes reagoval na moji opakovanou výzvu k dodržování ústavy, a doufám, že prezident už bude konat v souladu s pravidly," uvedl Sobotka na twitteru. 

"Mělo by to přispět ke zklidnění situace jak na naší politické scéně, tak i ve Sněmovně, abychom mohli dojednat zákony, které tady máme," uvedl pak k jmenování předseda sněmovního klubu ANO Jaroslav Faltýnek. 

Podle Babiše je schválení nominace Pilného Zemanem "skvělá zpráva". Poznamenal ale také, že si všiml, že premiér s jeho odvoláním spěchá."Chová se ke mně, jako bych na ministerstvu kradl. Pravděpodobně si to plete s rolí jeho přítele (Karla) Březiny, poradce u ministryně (školství Kateřiny) Valachové a rozdělovaní peněz do sportu," poznamenal Babiš. Valachová se rozhodla rezignovat minulý týden v souvislosti s podezřením, že se její náměstkyně Simona Kratochvílová domlouvala na sportovních dotacích s předsedou Fotbalové asociace ČR Miroslavem Peltou. 

Pilný Janečka neodvolá

Ivan Pilný má už podle svých slov naplánované schůzky se dvěma resortními náměstky. Termín svého jmenování nezná. S novináři hovořil chvíli po oznámení Hradu, že prezident Miloš Zeman s návrhem na jeho jmenování souhlasí.

V souvislosti s agendou, která ho na financích čeká, Pilný uvedl, že účtenkovou loterii chce zkusit jako pilotní projekt, který případně zastaví. Ředitele Finanční správy Martina Janečka, který je pod tlakem kvůli sporům o kontrolu jednokorunových dluhopisů, neodvolá.

S Janečkem chce probrat "jedině jeho nešťastné mediální výroky". "Také ho požádám o to, aby se pokusil hledat způsob, jak dodržovat u zadržovacích příkazů literu zákona, a zároveň se podívat, zda to pro některé firmy není příliš likvidační. Jinak jsem s jeho prací spokojen a nebudu ho měnit," uvedl. S návrhem rozpočtu na příští rok, který mu chce Babiš předat s návrhem schodku 50 miliard korun "v zásadě žádný problém nemá".

Tagy: ČSSD Česko odvolání domácí demise vládní krize hnutí Ano jmenování ministrů koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL český prezident česká politika

Zdroje: ČTK