ANO má jasno: Finance povede Schillerová, Brabec vicepremiérem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 5. 2017 20:29) - Aktuality autor: šar

Hnutí ANO navrhuje jako případnou nástupkyni ministra financí Andreje Babiše (ANO) jeho dosavadní náměstkyni Alenu Schillerovou. Obsahem návrhu, který Babiš ve čtvrtek odeslal předsedovi vlády Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), je také povýšení ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) do funkce vicepremiéra. 

Andrej Babiš navrhl na ministryni Alenu Schillerovou

Andrej Babiš navrhl na ministryni Alenu Schillerovou,zdroj: Profimedia.cz

O současné náměstkyni ministra financí pro daně a cla Schillerové se spekulovalo jako o možné nástupkyni Babiše už od chvíle, kdy premiér začal usilovat o jeho konec ve vládě. Brabec je místopředsedou hnutí ANO a v kabinetu je od jeho jmenování v lednu 2014. Místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) serveru Aktuálně.cz návrh potvrdil, nechtěl ho však komentovat. "To je věc ANO, nikoli KDU-ČSL," uvedl.

Babiš ve čtvrtek požádal Sobotku o co nejrychlejší svolání koaliční rady a sdělil mu svůj návrh na obsazení ministerstva pro případ, že by prezident Miloš Zeman vyhověl návrhu na jeho odvolání. ČSSD i KDU-ČSL si přejí Babišův konec ve vládě kvůli nejasnostem v jeho příjmech, majetku či obsahu nahrávek, které se nedávno objevily na internetu.

Vicepremiér Babiš sice pro svůj odchod z kabinetu nevidí důvod, ale na rozdíl od začátku současné vládní krize ho již opatrně připouští. Ve čtvrtek také uvedl, že nechce být předmětem sporu mezi prezidentem a premiérem. Podle ČSSD by neměl být Babišův nástupce v čele ministerstva spojen s jeho někdejší firmou Agrofert.

Premiér Bohuslav Sobotka po ranním jednání grémia ČSSD nechtěl komentovat Babišovo rozhodnutí.  O věci chce nejprve mluvit přímo s předsedou ANO.

Skepticky se nicméně k plánu ANO staví Sobotkův spolustraník a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "To, že je to zrovna ta náměstkyně, která je spojena s tím, že blokovala řádný postup finančního úřadu v případě Andreje Babiše a Agrofertu, tak to mi žádnou radost nedělá," řekl. Podle něj je třeba mít jistotu, že nový ministr financí dokáže zahájit správní řízení proti každému, kdo je podezřelý z daňových úniků.

Babiš označil výhrady za nesmysly. Podle něj jde o profesionální úřednici, která celý život pracuje ve finanční správě a není v žádné straně. Svůj návrh považuje Babiš za nejlepší řešení k odblokování současné situace. "Není důvod, aby pan premiér neakceptoval náš návrh a nepředložil ho panu prezidentovi," prohlásil.

Opozice nešetři kritikou

Babišův návrh se ale nelíbí ani pravicové opozici. "Kdyby měl Andrej Babiš trochu cti v těle, rezignoval by a na své místo by doporučil veřejností uznávaného odborníka, který nebude nijak spojen s hnutím ANO. Místo toho navrhl na ministryni financí svou náměstkyni Schillerovou, která je s ním spojena pupeční šňůrou," uvedl v tiskové zprávě předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Schillerová podle něj není nezávislá, ale naopak je silně napojena na ANO. "Na funkci ministryně financí je zcela nevhodná, byla by jen loutkou a prodlouženou rukou Andreje Babiše," uvedl Stanjura.

"Pokud bude nominován kdokoli za hnutí ANO, bude to jen kosmetická změna, protože ANO, Agrofert a Andrej Babiš jedno jsou. Když na to premiér přistoupí, bude to jen maňáskové divadlo," prohlásil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle něj by měl ministerstvo vést nezávislý odborník, nebo by jeho vedení měl převzít sám Sobotka.

"Protože ať tam bude kdokoli, koho nominuje ANO, bude jen krýt podezřelé machinace Andreje Babiše a sledovat zájmy Agrofertu," dodal. 

Tagy: Česko domácí Ministerstvo financí ČR vládní krize Sobotkova vláda koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL česká vláda česká politika Sobotkův kabinet

Zdroje: ČTK