Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 17°C Oblačno

Putin a Si Ťin-pching se poradí, jak obcházet sankce

Putin a Si Ťin-pching se poradí, jak obcházet sankce
Vladimir Putin a Si Ťin-pching. | zdroj: Profimedia

Čínský prezident Si Ťin-pching během své plánované návštěvy Ruska bude s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednat o obcházení západních protiruských sankcí. Ve své nejnovější zprávě o vývoji války na Ukrajině to píše americký Institut pro studium války (Institute for the Study of War, ISW).

Do Ruska má Si Ťin-pching podle čínského ministerstva zahraničí přicestovat začátkem příštího týdne.

Čínský prezident podle amerických analytiků patrně hodlá s Putinem a dalšími ruskými činiteli hovořit o schématech obcházení sankcí, která budou podporovat export čínského zboží do Ruska. Institut sdělil, že čínské firmy už prodaly Rusům pušky, části dronů a další vybavení, které může být použito pro vojenské účely.

Čínské výrobky by podle amerických analytiků mohly do Ruska proudit přes Bělorusko. Si Ťin-pching podle nich už podepsal s běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem balík dohod, které by export čínského zboží do Ruska usnadnily.

Si Ťin-pching se také patrně pokusí vykreslit Čínu jako neutrální zemi, která by mohla zprostředkovat jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, domnívají se analytici. Čína v den výročí ruského vpádu na Ukrajinu 24. února představila dvanáctibodový plán ukončení války. Mimo jiné v něm vybídla, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzvala ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku.

Podle pátečního oznámení Kremlu Putin a Si během chystané návštěvy podepíší deklaraci, která bude znamenat začátek nové éry rusko-čínských vztahů.

Zdroje:
ČTK, ISW