Mayovou opouštějí ministři, premiérka žehlí, co se dá

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 11. 2018 12:12) - Aktuality autor: šar

Britský ministr pro brexit Dominic Raab dnes odstoupil z funkce. Svůj krok oznámil na twitteru a rozhodnutí zdůvodnil nesouhlasem s návrhem dohody o odchodu Británie z Evropské unie. Dohodu přitom ve středu podpořil kabinet premiérky Theresy Mayové. Regulační opatření pro Severní Irsko považuje Raab za ohrožení územní celistvosti Spojeného království. Z funkce odchází i ministryně práce Esther McVeyová. Mayová dnes zdůraznila, že návrh dohody není konečnou verzí. 

Dominic Raab

Dominic Raab,zdroj: Profimedia.cz

"Dnes jsem rezignoval na post ministra pro brexit. Nemohu s klidným svědomím podpořit podmínky navrhované v naší dohodě s EU," napsal Raab na twitteru, kde zároveň přiložil kopii rezignačního listu adresovaného Mayové.

Raabovo rozhodnutí mezitím podle agentury Reuters ocenila malá severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), o jejíž podporu se menšinová vláda konzervativců premiérky Mayové v parlamentu opírá.

V dopise Raab vysvětluje důvody, proč se rozhodl odstoupit. "S politováním sděluji, že po včerejším (středečním) kabinetním zasedání musím rezignovat," píše Raab premiérce. Uznává sice, že chápe, proč se Mayová rozhodla hájit podobu dohody, se kterou vláda ve středu souhlasila, sám ji ale podpořit nemůže.

"A to ze dvou důvodů. Za prvé, jsem přesvědčen, že regulační opatření navrhované pro Severní Irsko představuje velice reálnou hrozbu pro celistvost Spojeného království," tvrdí Raab. Jako druhý důvod zmínil nesouhlas s pojistkou, která by v případě neexistence ujednání o podobě budoucích vztahů po konci přechodného období začala platit, aby mezi Severním Irskem a unijním Irskem nevznikla žádná tvrdá hranice. Raab kritizoval, že právo veta v tomto případě drží EU.

Svou rezignaci dnes oznámila i ministryně práce Esther McVeyová. Rozhodla se prý po středečním bouřlivém jednání vlády, která nakonec návrh podpořila. 

Vládu premiérky Mayové dnes opustil také státní tajemník pro Severní Irsko Shailesh Vara. Ten oznámil, že nemůže souhlasit s brexitovou dohodou, podle které Británie uvízne na půli cesty bez časového harmonogramu na to, kdy se opět stane suverénní zemí.

Mayová emotivně řečnila 

Odchod Spojeného království z EU se neobejde bez obtížných rozhodnutí, ústupky činí nejen Londýn, ale i Brusel, řekla dnes v projevu Dolní sněmovny britská premiérka Theresa Mayová

"Volba je jednoduchá. Můžeme si vybrat odchod bez dohody, podstoupit riziko neuskutečnění brexitu, nebo se sjednotit a podpořit tu nejlepší dohodu, která mohla být dojednána," prohlásila v emotivním projevu premiérka.

Zdůraznila, že návrh dohody je stále jen návrhem, nikoli konečnou verzí. 

Mayová uznala, že brexitový proces je nepříjemný, ale je přesvědčena, že je možné dosáhnout dobré dohody, která bude v zájmu Británie. S unií chce nadále intenzivně jednat, aby zajistila nejlepší možný rámec budoucích vztahů. Právě touto cestou by se podle ní mohla vyřešit i klíčová otázka meziirských hranic.

profimedia-0396120162 (1)

Theresa Mayová po prohlášení k brexitu,zdroj:Profimedia.cz

Tagy: Velká Británie zahraničí Evropská unie Severní Irsko britská politika Brexit

Zdroje: ČTK