Macronovo hnutí má většinu, mnohým Francouzům byly volby fuk

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Po nedělním, druhém kole voleb je jasné, že Národní shromáždění ovládnou centristé. Francouzský premiér Édouard Philippe v pondělí předloží demisi své vlády, jak vyžaduje tradice po parlamentních volbách. Ty ovšem poznamenala rekordní neúčast. 

Macronovo hnutí ve volbách zabodovalo. Mnozí Francouzi však prý dali najevo, že je politika nezajímá

Macronovo hnutí ve volbách zabodovalo. Mnozí Francouzi však prý dali najevo, že je politika nezajímá,zdroj: Profimedia.cz

Hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona a spojenecká formace MoDem vyhrálo s přehledem. Ministerstvo vnitra v neděli pozdě večer oznámilo, že centristé obsadí 341 křesel z 577 míst, tedy mnohem více než většinu, která činí 289 křesel. Podle agentury AFP ve výsledku ještě není započítán výsledek hlasování v cizině.

Premiér Philippe výsledek komentoval slovy: "Před rokem by si nikdo neuměl představit tak zásadní politickou obnovu."

Macron tak získává ideální pozici pro prosazení ohlášených reforem - zákon o morálce a etice v politice, posílení pravomocí bezpečnostních složek v boji proti terorismu, zpružnění pracovního práva a posílení pozice Francie na evropské úrovni.

Parlamentní volby poznamenala rekordní neúčast voličů, která činila téměř 57 procent, což analytici vysvětlují rostoucím nezájmem občanů o politiku a také předem ohlášeným absolutním úspěchem centristů. "Národ vstoupil do občanské generální stávky," komentoval účast vůdce radikální levicové strany Nepodrobená Francie Jean-Luc Mélenchon.

V nejbližších dnech se očekávají menší změny v personálním složení vlády, uvedl mluvčí vlády Christophe Castaner. Řekl také, že věří, že Philippe bude znovu jmenován jejím předsedou. Premiér pak o státním svátku 4. července poslance seznámí s hlavním programem své vlády.

Pravicoví republikáni by podle ministerstva vnitra měli mít v parlamentu 135 křesel, Socialistická strana, jež dosud Národnímu shromáždění dominovala, má 43 poslanců. Nepodrobená Francie spolu s komunisty by měli obsadit 27 křesel, nacionalistická Národní fronta pak osm.

 

Tagy: Francie zahraničí Parlamentní volby neúčast francouzská politika pravice a levice

Zdroje: ČTK