Muž s dodávkou najel do lidí u londýnské mešity

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 6. 2017 19:34) - Aktuality autor: šar

V noci na pondělí najel v Londýně řidič dodávky do skupiny muslimů odcházejících z mešity. Na místě poté zůstal jeden mrtvý člověk a deset zraněných. Policie nicméně zatím neví, zda úmrtí muže přímo souvisí s útokem. Podle policie 48letý řidič dodávky zřejmě jednal sám a byl zatčen kvůli podezření ze spáchání teroristického činu. Britští politici včetně premiérky Theresy Mayové jeho počínání ostře odsoudili.

Policisté hlídají místo tragického incidentu

Policisté hlídají místo tragického incidentu,zdroj: Profimedia.cz

Dodávka najela do chodců kolem 01:20 SELČ v městské části Finsbury Park na severu Londýna. O útočníkovi, kterého zadrželi lidé na místě události a poté ho zatkla policie, úřady nic bližšího nesdělily. Je zatím známo, že jde o osmačtyřicetiletého muže, který byl převezen do nemocnice, kde lékaři mají vyšetřit jeho duševní stav. Kromě něj policie nikoho jiného v souvislosti s útokem nezadržela. Původní informace hovořily o tom, že pachatel poté, co najel dodávkou do davu, vystoupil a začal přítomné bodat nožem. Mluvčí protiteroristické policie ale uvedl, že nemá informace o žádných zraněních způsobených nožem.

Mrtvý i všech deset zraněných jsou podle britského koordinátora boje proti terorismu Neila Basua muslimové. Dva zranění byli ošetřeni na místě, osm jich záchranáři převezli do nemocnice. Podle Basua jsou dva hospitalizovaní ve velmi vážném stavu.

Basu rovněž upozornil, že policie musí teprve zjistit, zda smrt muže na místě činu souvisí s útokem. "K útoku došlo v okamžiku, kdy muž na místě už dostával první pomoc, bohužel ten muž zemřel," uvedl Basu. "Jakékoli příčinné spojení mezi smrtí a útokem bude předmětem vyšetřování. Je příliš brzy na to říci, zda smrt byla důsledkem útoku," dodal.

Policie reagovala rychle

Londýnský starosta ráno slíbil, že do ulic bude vysláno více policistů s cílem uklidnit obyvatele, zejména muslimy dodržující muslimský postní měsíc ramadán. "Stejně jako hrozné útoky v Manchesteru, Westminsteru a na londýnském mostě je to také útok na všechny naše sdílené hodnoty tolerance, svobody a úcty," prohlásil zároveň Sadiq Khan. 

Mayová označila najetí automobilu do chodců za "strašný incident". Je podle svých slov v myšlenkách se zraněnými. Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn prohlásil, že ho incident naprosto šokoval.

Svědci incidentu popsali, že policie zareagovala bleskově. Reakce bezpečnostních a záchranářských složek byla opravdu rychlá a působivá," uvedla například jedna ze svědkyň. "Policie dorazila téměř okamžitě, náhodou projížděla kolem," upozornil další svědek.

Tagy: Velká Británie zahraničí mešita terorismus a násilí zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK