Vítězné tažení mladičkého prezidenta. Macronovo hnutí míří k parlamentní většině

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 6. 2017 13:34) - Aktuality autor: šar

Hnutí centristického francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Republika v pohybu (REM) zvítězilo v nedělním prvním kole parlamentních voleb se ziskem 28,21 procenta hlasů a společně se spojenci z centristické formace MoDem dosáhlo 32,32 procenta. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které v pondělí nad ránem oznámila volební komise.

Hnutí Republika v pohybu ovládlo první kolo francouzských parlamentních voleb

Hnutí Republika v pohybu ovládlo první kolo francouzských parlamentních voleb,zdroj: Profimedia.cz

Podle průzkumu společnosti Kantar Sofres získala REM s centristickou formací MoDem v prvním kole 32,9 procenta hlasů, republikáni se spojenci 21 procent, Národní fronta (FN) Marine Le Penové 13,5 procenta, ultralevicová Nepodrobená Francie 11 procent a socialisté 7,8 procenta.

V Národním shromáždění, které má 577 křesel, by Macron se svými lidmi mohl po druhém kole, které je naplánováno na příští neděli, obsadit až 445 míst. Poražení konzervativci a socialisté varují před monopolem moci.

Pokud se propočty rozložení mandátů potvrdí, vymaže to z parlamentu politickou diskusi, reagoval na odhady výsledků prvního kola voleb šéf socialistů Jean-Christophe Cambadélis. Z tábora socialistů se podle agentury AFP ozývají hlasy o "bezpříkladném ústupu levice".

"Není zdravé ani žádoucí, aby prezident, který v prvním kole prezidentských voleb dostal jen 24 procent hlasů a ve druhém vyhrál jen díky protestu vůči krajní pravici, těžil z monopolu moci," řekl Cambadélis.

Po druhém kole voleb  by republikáni mohli obsadit 80 až 100 parlamentních míst, socialisté 30 až 40 křesel, krajní levice deset až 20 a Národní fronta by měla mít čtyři, nanejvýš deset mandátů.

Premiér Édouard Philippe již po oznámení odhadů slíbil voličům razantní reformy a prohlásil, že "Francie je zpátky". Příští neděli se podle něj v parlamentu objeví nová tvář země. Silný výsledek Macronova hnutí v prvním kole ukazuje, že Francouzi podporují jeho první kroky na světové i domácí scéně, řekl předseda vlády.

Někteří z nejvýznamnějších ministrů Macronovy vlády v neděli postoupili do druhého volebního kola. Ministr financí Bruno Le Maire získal ve svém okrsku v Normandii přes 45 procent hlasů, ministr bytové výstavby Richard Ferrand měl v Bretani podporu 34 procent voličů. Vládní mluvčí Christophe Castaner ve svém obvodu vyhrál se 44 procenty hlasů. Všichni mají dobrou šanci ve druhém kole uspět.

Vůdkyně Národní fronty Le Penová získala rovněž 44 procent hlasů a do parlamentu se zřejmě rovněž dostane.

'Macronmánie'nehrozí, míní tisk

Francouzský prezident Emmanuel Macron "rozhodl hru" už v prvním kole parlamentních voleb, píše pondělní francouzský tisk. Domnívá se však, že rekordní neúčast při hlasování brání mluvit o "Macronmanii". "Macron kráčí k drtivé většině," zdůrazňuje v titulku konzervativní list Le Figaro, "Macron rozhodl zápas," píše podnikatelský deník L'Opinion.

"Kdo by si to myslel? Kdo by to řekl? Politické uskupení, které ještě před dvěma lety neexistovalo, se chystá drze shrábnout většinu v Národním shromáždění, a boří tím politickou krajinu, která se dlouho zdála neměnná," napsal komentátor konzervativního deníku Le Figaro.

Se 32,32 procenty hlasů a předpovědí zisku 400 až 455 z celkového počtu 577 poslaneckých křesel může prezidentova strana "získat veškerou moc", míní levicový Libération.

"Je to naprosté vítězství strategie (prezidentem) slíbené obnovy," věří regionální list L'Alsace.

Komentátoři ale zároveň poukazují na to, že rekordní neúčast ve volbách brání závěru, že voličstvo plně akceptovalo Macronův projekt.

"Ani 24 procent z prvního kola prezidentských voleb, ani padesátiprocentní nedělní nepřítomnost nesmí vytvářet iluzi, že Francie přestoupila na 'Macronmanii'," píše podnikatelský list L'Opinion.

Konečné výsledky z dnešní noci dokonce uvádějí, že k urnám nepřišlo 51,29 procent voličů, což komunistický list L'Humanité vedlo k závěru, že "vítězem je neúčast".

Tagy: Francie zahraničí Parlamentní volby francouzský prezident média a internet francouzská politika pravice a levice

Zdroje: ČTK