Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Macron zvyšuje náskok před Le Penovou v prezidentských volbách, naznačuje průzkum

Macron zvyšuje náskok před Le Penovou v prezidentských volbách, naznačuje průzkum
Průzkum Ifop očekává ve Francii volební účast 75 procent, což je zhruba stejně jako ve volbách před pěti lety (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Náskok současného prezidenta Emmanuela Macrona před jeho protikandidátkou Marine Le Penovou před druhým kolem francouzských prezidentských voleb se již několik dní mírně zvyšuje.

Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu společnosti Ifop. Ten přisuzuje centristovi Macronovi pro druhé kolo 53,5 procenta, zatímco krajně pravicové političce 46,5 procenta.

Průzkum Ifop očekává volební účast 75 procent, což je zhruba stejně jako ve volbách před pěti lety. Také tehdy se ve druhém kole utkali Macron a Le Penová. V sedmi předchozích prezidentských volbách byla účast ve druhém kole vždy vyšší, zpravidla přes 80 procent.

Další dnes zveřejněný průzkum Ipsos-Sopra Steria dává Macronovi ještě výraznější náskok. Slibuje mu 56 procent a Le Penové 44 procent. Do volebních místností podle Ipsos dorazí 71 procent voličů.

Dva kandidáti, kteří postoupili do druhého kola, využívají posledních dnů k přesvědčení voličů neúspěšných kandidátů z prvního kola. Na třetím místě v prvním kole s 22 procenty skončil krajně levicový Jean-Luc Mélenchon, který poté prohlásil, že „Le Penová nesmí dostat ani jeden hlas“.

Přesto se 16 procent jeho podporovatelů pro druhé kolo rozhodlo přiklonit ke kandidátce z opačného kraje stranického spektra. Pro Macrona se chystá hlasovat 28 procent Mélenchonových voličů, nerozhodnutí hlasující představují 56 procent, uvádí průzkum Ipsos.

Le Penová dnes oslovovala voliče v obci Pertuis nedaleko Marseille, kde ji kromě příznivců čekalo i bučení a kritika. Le Penová přesto prohlásila, že věří, že tyto volby může vyhrát. „Čím hlasitější jsou mí odpůrci, tím větší jsou mé šance,“ řekla.

Macron se dnes věnoval prezidentskému úřadu a mimo jiné navštívil staveniště v pařížské katedrále Notre-Dame, která přesně před třemi lety vyhořela.

Zdroje: