Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Krizový štáb ministerstva zahraničí bude dnes řešit ochranu pracovníků kyjevské ambasády

Krizový štáb ministerstva zahraničí bude dnes řešit ochranu pracovníků kyjevské ambasády
Ministr Lipavský se dnes v Bruselu účastní prvního zasedání s unijními kolegy, kde chtějí šéfové diplomacií probrat poslední vývoj kontaktů s Ruskem | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V úterý se sejde krizový štáb ministerstva zahraničí. Zabývat se bude mimo jiné ochranou zaměstnanců velvyslanectví a českých občanů na Ukrajině.

Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí úřadu Lenka Do. Podle dřívějšího dnešního vyjádření zatím ministerstvo nepřipravuje stažení rodinných příslušníků pracovníků ambasády či přímo jejích zaměstnanců, jako už o tom rozhodly Spojené státy nebo Británie. K dění na Ukrajině se každodenně na ministerstvu schází pracovní skupina, která situaci průběžně vyhodnocuje.

„Jsme připraveni učinit nezbytné kroky k ochraně našich zaměstnanců a občanů České republiky, kteří se na území Ukrajiny nacházejí. Za tímto účelem na úterý svoláváme krizový štáb. Už nyní se k situaci na Ukrajině schází pracovní skupina každý den,“ uvedla Do.

Spojené státy nařídily rodinám zaměstnanců amerického velvyslanectví, aby opustily zemi kvůli hrozící ruské invazi. Americké ministerstvo zahraničí rovněž povolilo odjezd postradatelných diplomatických pracovníků z Ukrajiny.

Podle televize BBC začala zaměstnance svého zastupitelského úřadu v Kyjevě stahovat rovněž Británie, odjede jich asi polovina. Evropská unie se podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella k podobnému kroku zatím nechystá. Ukrajina označila rozhodnutí USA za předčasné a přehnané.

„Co se týče případného stažení rodinných příslušníků pracovníků naší ambasády, či rovnou vyslaných pracovníků, toto MZV ČR zatím v tuto chvíli nepřipravuje,“ uvedla dnes ráno Do.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi.

Ministr zahraničí Jan Lipavský v pátek novinářům řekl, že Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině. Česko je podle něj připraveno podpořit případné sankce proti Rusku. Zdůraznil potřebu zachování komunikace.

Podle ministryně obrany Jany Černochové Česko věří v mírové zakončení krize. Šéfka resortu potvrdila, že ČR daruje Ukrajině dělostřeleckou munici ráže 152 milimetrů.

Lipavský se dnes v Bruselu účastní prvního zasedání s unijními kolegy, kde chtějí šéfové diplomacií probrat poslední vývoj kontaktů s Ruskem a koordinovat společnou pozici s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem.

Ve čtvrtek bude o situaci na Ukrajině Lipavský v Bruselu jednat s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) Jensem Stoltenbergem. Na Ukrajinu se Lipavský chystá společně s ministry zahraničí Rakouska a Slovenska 7. února.

Zdroje: