Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 2°C Smíšené přeháňky

Ukrajinské státní instituce ochromil rozsáhlý kybernetický útok

Ukrajinské státní instituce ochromil rozsáhlý kybernetický útok
Ukrajinská vláda dopoledne oznámila, že většinu zasažených státních webů se podařilo obnovit a že další budou brzy k dispozici (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Kvůli rozsáhlému kybernetickému útoku přestaly fungovat internetové stránky ukrajinského ministerstva zahraničí a dalších úřadů.

Informoval o tom podle agentury Reuters resort zahraničí. Jeho mluvčí řekl, že je příliš brzy na vyvozování nějakých závěrů, ale zároveň připomněl, že v minulosti mnoho takových útoků proti Ukrajině podnikli ruští hackeři.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg sdělil, že ukrajinští odborníci na kybernetickou bezpečnost projednávají útok se svými kolegy v Bruselu a že Severoatlantická aliance hodlá posilovat s Kyjevem spolupráci v této oblasti. Útok odsoudil šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell.

Ukrajinská vláda dopoledne oznámila, že většinu zasažených státních webů se podařilo obnovit a že další budou brzy k dispozici. Ubezpečila také, že při útoku neunikla žádná osobní data.

Agentura DPA původně uvedla, že není možné otevřít například internetové stránky ministerstva energetiky, úřadu vlády a záchranné služby. Útok začala vyšetřovat zvláštní policejní jednotka. Podle ukrajinských médií se na internetových stránkách ministerstva zahraničí původně objevil výhrůžný nápis v ruštině, polštině a ukrajinštině, než web přestal fungovat.

„Ukrajinci! Vaše osobní údaje byly nahrány na veřejnou síť. Všechna data v počítači jsou zničená, není možné je obnovit,“ oznamoval nápis, doplněný obrázkem přeškrtnuté ukrajinské vlajky a mapy Ukrajiny.

Incident přišel v době sílícího napětí v regionu, kdy Rusko u hranice s Ukrajinou shromáždilo desetitisíce vojáků. Moskva, která v roce 2014 obsadila a poté anektovala ukrajinský Krym, ale popírá, že by chystala útok proti svému sousedovi.

Některé vládní stránky byly vypnuty záměrně, aby se předešlo rozšíření útoku na další zdroje, upřesnila vláda.

„Mobilizujeme veškeré naše zdroje, abychom pomohli Ukrajině vypořádat se s tímto kyberútokem,“ řekl před jednáním ministrů zahraničí EU ve francouzském Brestu Borrell. Kdo je za útokem, nechtěl spekulovat, dodal však, že „si to umíme představit“.

Útok na ukrajinskou vládu vedle Borrella důrazně odsoudil šéf NATO Stoltenberg, který sdělil, že Severoatlantická aliance a Ukrajina v příštích dnech podepíší dohodu o posílení spolupráce v kybernetické oblasti. Doplnil, že Kyjev získá přístup do alianční platformy pro sdílení informací o malwarech.

Zdroje: