Kiska odmítl jmenovat vládu. Odvážný krok, hlásí média

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 3. 2018 15:43) - Aktuality autor: šar

Slovenský prezident odmítl jmenovat novou vládu ve složení, které předložila současná koalice. Andrej Kiska to řekl po úterním setkání s dosavadním vicepremiérem Peterem Pellegrinim, jehož pověřil sestavením kabinetu. Pellegriniho požádal, aby mu do pátku dal nový návrh. Kiska uvedl, že vicepremiéra seznámil se svými výhradami; před novináři přitom pouze naznačil, že má problém s obsazením křesla ministra vnitra.

Slovenský prezident Andrej Kiska

Slovenský prezident Andrej Kiska,zdroj: Profimedia.cz

Pokud má být obnovena důvěra společnosti ve státní instituce, je třeba klást na obsazení vlády vysoké nároky, zdůraznil Kiska.

Tříčlenná koalice se dohodla na vytvoření nového kabinetu po demisi dosavadního premiéra Roberta Fica, který rezignoval minulý týden v zájmu vyřešení politické krize po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky.

Koalice, která má ve sněmovně většinu, navrhovala v 15členném kabinetu změnu na pěti postech; kromě výměny premiéra také nástupce Pellegriniho ve funkci vicepremiéra pro investice a informatizaci a dále nové ministry vnitra, spravedlnosti a kultury.

"Musí (Pellegrini) přesvědčit, že nová vláda přinese změny, které očekáváme. Musí vytvořit stabilní vládu, jejíž obsazení, a to především osoby ministra či ministryně vnitra, dokáže uklidnit napjatou atmosféru ve společnosti," řekl Kiska.  Zároveň ocenil Pellegriniho za jeho korektní a věcný přístup k sestavování vlády, což prezident označil za "vítanou změnu" oproti minulosti.

Podle listu Pravda odmítl Kiska jmenovat novým ministrem vnitra Jozefa Ráže mladšího, syna známého zpěváka a lídra kapely Elán. Ráž mladší je v současnosti generálním tajemníkem úřadu slovenského ministerstva zdravotnictví.

"Poslední, co dnes potřebujeme, jsou další nekonečné diskuse a podezření o tom, kdo byl s kým na motorkách a oslavách narozenin nebo další spekulace o personálních propojeních," řekl Kiska.

Zjevně tak reagoval na informace slovenských médií, že Ráž se dobře zná s dosavadním ministrem vnitra Robertem Kaliňákem, s nímž ho spojuje záliba v motocyklech. Už v roce 2011 zveřejnil server pluska.sk fotografii z oslav Kaliňákových čtyřicátin, na níž oba muži spolu s dalšími pózují za motocyklem.

Kaliňák, který patřil mezi nejkontroverznější ministry ve Ficově vládě, po vraždě Kuciaka a následných mohutných demonstracích oznámil, že na ministerskou funkci rezignuje. Demisi později ohlásil i samotný Fico, což znamená pád celé vlády.

Co bude dál? 

Prezident má prý také výhrady k setrvání Jána Richtera (Směr-SD) na postu ministra sociálních věcí a k návrhu jmenovat poslance Ficovy strany Směr-sociální demokracie Richarda Rašiho vicepremiérem.

Nový kabinet by měl podle Kisky přesvědčit veřejnost nejen o tom, že chce vyšetřit vraždu Kuciaka a jeho přítelkyně, ale i podezření na působení organizované zločinu, o kterých reportér psal.

V souladu se slovenskou ústavou je na rozhodnutí hlavy státu, koho jmenuje premiérem. Podle tradice se předsedou vlády stává osoba, která se může opřít o většinu ve sněmovně. Na návrh premiéra je pak prezident povinen jmenovat členy kabinetu. Pellegrini zatím novým premiérem jmenován nebyl.

Pokud by Pellegrini nový návrh složení vlády nepředložil, Kiska by mohl pověřit sestavením kabinetu jinou osobu. Pokud vláda do šesti měsíců od svého jmenování nezíská důvěru sněmovny, prezident může rozpustit parlament, což by vedlo k předčasným volbám. Až do jmenování nového kabinetu zůstává v úřadu nynější Ficova vláda v demisi.

Opozice Kisku chválí 

Největší slovenské opoziční strany rozhodnutí prezidenta Andreje Kisky uvítaly. 

"Krok pana prezidenta považujeme za výjimečný ve výjimečné situaci. Rozumíme tomu, že odmítl jmenovat vládu, ve které má být nástupcem (ministra vnitra) Roberta Kaliňáka jeho kamarád," uvedla nejsilnější opoziční strana Svoboda a solidarita.

"Oceňujeme, že pan prezident se důrazně zasazuje o obnovu důvěry lidí ve stát. Mohl sklonit hlavu, ale rozhodl se nadále stát na straně lidí toužících po slušném Slovensku," uvedl lídr opozičního protikorupčního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

Předáci trojice koaličních stran ani vicepremiér Peter Pellegrini, kterého Kiska pověřil minulý týden sestavením nové vlády a kterého hlava státu dnes vybídla k předložení nového návrhu složení budoucího kabinetu, rozhodnutí hlavy státu blíže nekomentovali.

Předseda nejmenší vládní strany Most-Híd pouze řekl, že očekává složitá jednání koalice. Místopředseda koaliční Slovenské národní strany Jaroslav Paška zase řekl, že nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie premiéra v demisi Fica by se mohla rozhodnout pro předčasné volby.

"Kiska se nadechl k odvážnému výkonu, a to je ještě mírné slovo. Odmítnout jmenovat vládu s jasně deklarovanou parlamentní většinou je precedens, jaký jsme na Slovensku ještě neviděli," napsal list Sme k rozhodnutí hlavy státu. Dodal, že ústava sice prezidentovi dává při výběru premiéra volné ruce a ani mu nestanoví žádné lhůty, zároveň ale Kiska podle něj převrátil naruby ústavní tradici, že parlamentní většina měla dosud právo vybrat si vládu podle svého rozhodnutí.

Organizátoři dřívějších protivládních demonstrací svolali na pátek další protesty do Bratislavy a další měst.

"Pan Pellegrini v pondělí předložil problematické nominace, kterým veřejnost po událostech a zjištěních Jána Kuciaka nedůvěřuje," napsali občanští aktivisté, kteří demonstrace organizují.

Byť ještě minulý týden požadovali vypsání předčasných voleb, což koalice odmítla, tentokrát žádají vznik důvěryhodné vlády a důkladné a nezávislé vyšetření vraždy reportéra a jeho přítelkyně, jakož i kauz, o kterých reportér psal.

Kuciak ve svých článcích kromě jiného psal o kontaktech blízkých spolupracovníků Fica na podnikatele spojovaného médii s mafii či o podezřeních z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké Ficově straně.

Tagy: Slovensko zahraničí slovenská vláda ministr vnitra slovenský prezident slovenská politika

Zdroje: ČTK