Slováci vyhlíží předčasné volby, italský podnikatel je znovu v cele

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 13. 3. 2018 16:36) - Aktuality autor: šar

Vládní strany na Slovensku zatím nedospěly k pokroku při řešení koaliční krize v souvislosti s rozhodnutím nejmenší vládní strany Most-Híd, která podmínila setrvání v koalici dohodou na vypsání předčasných voleb. Novinářům to řekl šéf parlamentu a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko. Slováci také na základě mezinárodního zatykače zadrželi italského podnikatele, o kterém psal zavražděný Ján Kuciak. 

Páteční protesty na Slovensku

Páteční protesty na Slovensku,zdroj: Profimedia.cz

"Mluvíme o různých variantách. V žádné věci nenastal pokrok. Pokud někdo hovoří o předčasných volbách, já se tomu nebráním," řekl Danko po schůzce s předsedy zbylých dvou koaličních stran.

Předseda strany Most-Híd Béla Bugár v pondělí řekl, že Fico při jednání možnost předčasných voleb odmítl. Není známo, do kdy hodlá Most-Híd vyjednávat s koaličními partnery, než se případně rozhodne opustit koalici, která by tak přišla o většinu ve sněmovně.

SNS dříve během úterý zase uvedla, že hodlá jednat o předčasných volbách až poté, co nastane pád vlády, nebo bude ochromena činnost kabinetu či celé koalice.

Případná výměna premiéra znamená pád celé vlády. Nový kabinet by pak musel požádat sněmovnu o vyslovení důvěry.

Slovenská média po rozhodnutí Mostu-Híd napsala, že je zřejmé, že slovenská vláda končí. 

V úterý byl na Slovensku znovu zatčen také italský podnikatel Antonin Vadala. 

"Evropským zatýkacím rozkazem žádá italský soud o vydání Antonina V. k trestnímu stíhání do Itálie pro drogový trestný čin spáchaný organizovanou zločineckou skupinou s nadnárodní působností," citoval portál noviny.sk vyjádření generální prokuratury.

Zajištění Vadaly bylo součástí mezinárodní akce, při které bylo zadrženo 17 osob.

Podle portálu Aktuality.sk, pro který Kuciak pracoval, zadržela policie Vadalu ve východoslovenském městě Michalovce. Do Itálie by prý měl být vydán brzy. Čeká jej proces kvůli pašování kokainu do Evropy, o kterém Kuciak v souvislosti s Vadalou rovněž psal, poznamenaly Aktuality.sk.

Kuciak ve svém nedokončeném článku psal kromě jiného o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, kteří jsou spojováni s mafií, a o vazbách Vadaly na blízké spolupracovníky slovenského premiéra Roberta Fica.

Tajemník bezpečnostní rady státu Viliam Jasaň a Ficova asistentka Mária Trošková po vraždě novináře rezignovali na své posty na úřadu vlády, a to do vyšetření případu.

Vadala, který na Slovensku léta žije a podniká, své napojení na mafii v minulosti popřel. Odmítl také, že díky politickým kontaktům získal na Slovensku značnou sumu peněz na dotacích v oblasti zemědělství a z evropských fondů.

V souvislosti s vyšetřováním Kuciakovy vraždy policie Vadalu a dalších šest Italů zadržela už 1. března. V noci na 3. března je ale zase všechny propustila.

Vadala podle obchodního rejstříku podniká také v Česku. Od loňského listopadu mu patří společnost Vadala Group CZ, která se do té doby jmenovala Redo Water. Firma sídlí na nejdražší české ulici Na Příkopě v Praze, podniká v byznysu s realitami a nemá téměř žádný majetek, napsala 28. února Mladá fronta Dnes.

Tagy: Slovensko zahraničí Směr-SD slovenská politika média a internet zločiny a kriminalita

Zdroje: ČTK