Fico předal demisi, krize však zřejmě nekončí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 15. 3. 2018 17:03) - Aktuality autor: šar

Slovenský premiér Robert Fico ve čtvrtek předal svou demisi prezidentovi Andreji Kiskovi, který ji přijal a zároveň pověřil dosavadního vicepremiéra a místopředsedu Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Petera Pellegriniho sestavením nového kabinetu. Ten předpokládá, že nová vláda tvořená stávající koalicí vznikne během několika dní. Pádem Ficova kabinetu vyvrcholila politická krize vyvolaná vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, není jisté, zda se situace uklidní. 

Slovenský premiér Robert Fico

Slovenský premiér Robert Fico,zdroj: Profimedia.cz

Nové parlamentní volby, nebo rekonstrukci vlády již dříve navrhl Kiska. Fico, který je nejdéle sloužícím slovenským ministerským předsedou, původně svůj odchod odmítal, ve středu dal ale premiérské křeslo k dispozici.

Podmínil to však tím, že stávající koalice jeho Směru-SD, Slovenské národní strany a Mostu-Híd zůstane u moci a že Směr-SD navrhne nového šéfa kabinetu. Pellegriniho jako kandidáta do čela vlády vybral Fico.

Kiska ještě před přijetím demise oznámil, že s Pellegriniho pověřením souhlasí, zároveň ale kritizoval Fica za kladení podmínek, které podle něj odporují ústavě.

Premiérova demise podle slovenské ústavy znamená pád celé vlády, prozatím ale stávající kabinet zůstane u moci do té doby, než prezident jmenuje novou vládu. Pellegrini již Kisku informoval, že jeho kabinet bude mít v parlamentu dostatek hlasů k získání důvěry.

Fico prohlásil, že vznik nové vlády je správným krokem ke stabilitě Slovenska a že předčasné volby by žádnou stabilitu nepřinesly. Nyní chce Fico vystupovat jako aktivní předseda strany a jako šéf Směru-SD bude také členem koaliční rady.

Občanští aktivisté, kteří požadovali demisi vlády, nyní tvrdí, že předsedové koaličních stran svou snahou udržet se u moci ponížili a obelhali veřejnost. S protesty proto hodlají pokračovat, aby si předčasné volby vynutili. Nejbližší protivládní demonstrace jsou svolány na pátek.

K účasti na těchto protestech vyzval na čtvrteční tiskové konferenci předseda nejsilnější slovenské opoziční strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík.

Zároveň zformování nového kabinetu dosavadními koaličními stranami označil za ubohé divadlo a prohlásil, že vládní koalici ovládla bezohledná chamtivost. Sulík zároveň připustil, že šance na vypsání předčasných voleb se zmenšila.

Slovenský list Sme označil Ficovu rezignaci za arogantní gesto, neboť odchod premiéra v polovině jeho mandátu je vykoupen setrváním současné koalice u moci. Deník Pravda demisi hodnotí jako poslední pokus koalice vyřešit krizi bez vypsání nových voleb.

Vývoj na Slovensku bedlivě sledují nejen česká, ale i další evropská média. Německý deník Die Welt považuje demisi s podmínkami za špatný vtip. Podle britského serveru The Telegraph protivládní protesty na Slovensku připomínají sametovou revoluci z roku 1989, která ukončila éru komunismu v Československu.

Tagy: Slovensko zahraničí slovenský premiér slovenská politika únosy a vraždy

Zdroje: ČTK